87,5 kilometra do Łagiewnik

Już w czwartek rusza piesza pielgrzymka diecezjalna do Łagiewnik. Oficjalnie peregrynacja rozpocznie się w Hałcnowie, u Matki Bożej Bolesnej. Mszę św. w samo południe odprawi tutaj bp Roman Pindel wraz księżmi, którzy w drodze towarzyszyć będą pątnikom.

Tradycja utrzymuje, że pielgrzymkę zaczyna się właściwie już opuszczając progi swojego domu. Warto pożegnać się z domownikami, ucałować, poprosić o modlitwę, zabrać ze sobą w sercu swoich bliskich. Do Hałcnowa trzeba dotrzeć dużo wcześniej. Biuro pielgrzymki będzie czynne już od godziny 9:00. Uczestnicy, którzy zapisali się przez stronę internetową odbiorą legitymacje pielgrzyma. Wszyscy muszą zapakować na samochody ciężarowe swój bagaż. Dostęp do niego będzie dopiero na miejscu noclegu, więc na drogę, do małego plecaka czy torby, trzeba wziąć coś do jedzenia i picia.

- Warto też mieć karimatę. Wystarczy jedna na dwie, trzy osoby - mówi organizator pielgrzymki Irena Papla. - Dzięki temu na postoju będzie można usiąść gdziekolwiek i odpocząć.

Niestety, w dniu wyjścia nie będzie można się już zapisać na pielgrzymkę. Organizatorzy zarezerwowali już określoną liczbę miejsc noclegowych na trasie, odpowiednią do zgłoszeń, których przyjmowanie zakończyło się kilka tygodni temu.

87,5 kilometra do Łagiewnik   W samo południe Mszę św. odprawi bp Roman Pindel Pątnicy wyruszą z Hałcnowa o 13:30. Pierwszy przystanek będą mieli w Kętach Podlesiu. Na noclegi rozejdą się do Malca, Witkowic i do Nidku. Następnego dnia ruszą przed Wieprz w stronę Tomic i Wysokiej. Do Krakowa dotrą w niedzielę przed południem. Najpierw nawiedzą Centrum św. Jana Pawła a następnie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie na zakończenie pielgrzymki Mszę św. odprawi bp Piotr Greger.

Hałcnowskie sanktuarium jest tradycyjnie miejsce rozpoczęcia zarówno pielgrzymki do Łagiewnik, jak również sierpniowej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Początki kultu Maryjnego w Hałcnowie sięgają połowy XVIII wieku. W okresie międzywojennym czczona tutaj Pieta otrzymała korony biskupie. 22 lat temu figurę uwieńczono koronami papieskimi. Hałcnowska Pieta opuściła sanktuarium w 1995 roku, by stanąć na ołtarzu polowym w Skoczowie na Kaplicówce, podczas Mszy św., odprawianej tutaj przez św. Jana Pawła II. Rzesze pielgrzymów uczestniczą w okolicznościowych czuwaniach modlitewnych, organizowanych w Hałcnowie w ostatnie piątki miesiąca, od kwietnia do października.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.