Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wydarzyło się w roku 2015

80 parafii przyjęło Znaki Miłosierdzia: tak zaczyna się bilans A.D. 2015.

Wydarzyło się w roku 2015   Siostry karmelitanki od lat modlą się w Oświęcimiu. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Życie konsekrowane

Anno Domini 2015 upłynął pod znakiem obchodów Roku Życia Konsekrowanego. Ten nieco już zapomniany czas dobiegnie końca 2 lutego 2016 r. Z okazji Roku Życia Konsekrowanego zaprosiliśmy czytelników do spisania swoich wspomnień związanych ze spotkaniami z zakonnikami i siostrami zakonnymi.

W krótkich e-mailach wiele osób informowało nas o swojej wdzięczności dla sióstr, księży i braci zakonnych za ich cichą służbę, czas, który – jak napisał jeden z czytelników – za klasztorną bramą płynie jakby inaczej, bo starcza go dla Pana Boga i każdego, kto zapuka do drzwi.

Pięć osób zdecydowało się spisać obszerne wspomnienia:Katarzyna Dudek, Teresa Klisz i Elżbieta (nazwisko do wiadomości redakcji) – wszystkie panie z Bielska-Białej, Wawrzyniec Mizgalski z Grojca koło Oświęcimia i Weronika Ochlik z Ligoty. Te osoby otrzymają pocztą także "Gościowe" upominki.

Zgodnie z zapowiedzią nagrodzone prace publikowaliśmy w całości w "Gościu" internetowym. Żeby przeczytać prace, wystarczy kliknąć w poniższe linki, odsyłające do poszczególnych tekstów:

- Katarzyna Dudek: Spotkałam zakonnika - o. Luke Kot OCSO

- Teresa Klisz: Spotkałam siostrę zakonną - matka Janina Wizor

- Elżbieta (nazwisko do wiadomości redakcji): Spotkałam zakonnika - ks. Jacek Kwieciński SDS

- Wawrzyniec Mizgalski: Spotkałem zakonnika - ks. Zenon Toporek SDB

- Weronika Ochlik: Spotkałam siostrę zakonną - s. Symplicja Sosnowska

 

Wydarzyło się w roku 2015   Bp Roman Pindel namaszcza ołtarz kościoła w Polance Górnej. ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Trzy kościoły poświęcone

Kolejne trzy kościoły poświęcił w 2015 r. biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Pierwszym z nich jest kościół filialny MB Szkaplerznej w Zbytkowie, który należy do parafii w Strumieniu. Od lat istniała tutaj kaplica. W 2008 r. rozpoczęto budowę mogącego pomieścić wiernych kościoła. Po roku świątynia  była już gotowa w stanie surowym i odbywały się pierwsze nabożeństwa. Szybko postępowały kolejne prace i w 2011 r. uroczyście przeniesiony Najświętszy Sakrament pozostał już na stałe. Inicjatorem pra był proboszcz strumieński ks. prałat Oskar Kuśka.

Drugim poświęconym w minionym roku kościołem jest świątynia służąca wiernym parafii Niepokalanego Serca NMP w Polance Górnej. W latach 80. powwsta tutaj ođrodek rekolekczjnz dla chorych. Obiekt okazał się niezwykle użyteczny nie tylko dla uczestników rekolekcji chorych, ale także dla mieszkańców Polanki Górnej, których do kościoła parafialnego w Polance Wielkiej dzieliła odległość 4 kilometrów. Już w 1991 roku utworzono tutaj parafię tymczasową. Jej administratorem został ks. Józef Zajda. W 1999 roku bp Tadeusz Rakoczy ustanowił w Polance Górnej parafię, a jej pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Wojciechowski. Od 2008 roku urząd ten sprawuje ks. Piotr Pokojnikow. On też kierował pracami ostatnio wykonanymi w ośrodku rekolekcyjnym i w kościele oraz przygotowaniami do jego konsekracji, które obok przedsięwzięć budowlanych objęły również przygotowanie duszpasterskie.

Ostatnim konsekrowanym kościołem, była nowa świątynia w Międzyrzeczu. Zastąpiła ona drewniany kościół, zbudowany w 1522 r., który służył wiernym przez sześć wieków. Obiekt spłonął na skutek podpalenia. Tragedia dała okazję do niezwykłej współpracy ekumenicznej. Przez siedem lat katolicy korzystali z gościnności wiernych miejscowej parafii ewangelickiej, którzy pozwolili w swoim kościele odprawiać Mszę św. Dzieło odbudowy kościoła uwieńczył obecny proboszcz ks. Witold Grzomba.

« 1 2 3 4 5 »

Zapisane na później

Pobieranie listy