Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wydarzyło się w roku 2015

80 parafii przyjęło Znaki Miłosierdzia: tak zaczyna się bilans A.D. 2015.

Wydarzyło się w roku 2015   Biskupi uczestniczący w obchodach rocznicowych w Rychwałdzie. ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Jubileusz w Rychwałdzie

Złoty jubileusz koronacji łaskami słynącego wizerunku przeżywało w lipcu sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie. Jej kopia zagościła nawet w Pałacu Prezydenckim.  Kard. Stanisław Dziwisz, pzewodniczący uroczystościom dziękczynnym, przytoczył niemal w całości przemówienie, jakie 18 lipca 1965 r., na rozpoczęcie uroczystości koronacyjnej w Rychwałdzie, wygłosił ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Przedstawił w nim przybyłych na uroczystość gości, od prymasa Wyszyńskiego poczynając. To działo się niemal w przeddzień Tysiąclecia Chrztu Polski, dwa lata po koronacji figury Madonny w Ludźmierzu.

Kard. Dziwisz przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, odprawionej pół wieku po koronacji na rychwałdzkiej łące, w sąsiedztwie sanktuarium. Homilię wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Przypomniał, że jubileusz jest okazją nie tyle do napawania się przeszłością, co raczej wezwaniem do podjęcia w duchu wiary współczesnych wyzwań. Mszę św. poprzedził obrzęd poświęcenia nowego tabernakulum oraz sukni dla Madonny, którą sprawiono okazji jubileuszu. Jako materiału użyto - podobnie jak pół wieku temu do wykonania koron - precjozów przekazanych przez rychwałdzkich pątników.

Przed jubileuszem obraz poddano gruntownej renowacji. Na parterze jednej z wież sanktuarium otwarto muzeum, prezentujące zabytkowe przedmioty kultu, szaty i obrazy, przechowywane w sanktuarium. Rychwałd, to miejscowość położona sześć kilometrów na północny-wschód od Żywca. Jej historia sięga XIII wieku. W XVI wieku wzniesiono tutaj pierwszy, drewniany kościół. Kilkadziesiąt lat później trafił doń obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wkrótce cieszył się tak wielkim zainteresowaniem pielgrzymów, że świątynia nie była w stanie pomieścić pielgrzymów. W XVIII wieku zbudowano nowy, murowany kościół. Dotychczasową, drewnianą świątynię przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie służy wiernym do dziś. Przez wieki sanktuarium opiekowali się księża diecezjalni. W 1946 roku pracę w sanktuarium podjęli franciszkanie konwentualni. 18 lipca 1965 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą ozdobił wizerunek Matki Bożej papieskimi koronami. W uroczystości, mimo ulewnego deszczu, uczestniczyło ponad 80 tysięcy pielgrzymów. Niedzielne uroczystości to okazja do przypomnienia tego wiekopomnego wydarzenia.

 

Bp Piotr Greger wręcza krzyż misyjny ks. Robertowi Szczotce   Bp Piotr Greger wręcza krzyż misyjny ks. Robertowi Szczotce
Urszula Rogólska /Foto Gość
Kolejny misjonarz w Chile

Ks. Robert Szczotka pojechał na misje do San Bernardo w Chile. Najbliżsi, mieszkańcy Zwardonia i duszpasterze, byli świadkami przyjęcia przez ks. Roberta Szczotkę krzyża misyjnego, wręczonego mu przez biskupa Piotra Gregera 4 października. Ks. Szczotka wyrusza na misje do Chile, gdzie będzie posługiwał w diecezji San Bernardo, na zaproszenie biskupa Juana Ignacio Gonzáleza Errázuriza który przed rokiem gościł na Podbeskidziu. Podczas misyjnego posłania, przy ołtarzu stanęli także: proboszcz ks. Jan Kurdas, ks. Jerzy Musiałek z Kęt-Osiedla, gdzie ks. Szczotka był ostatnio wikariuszem, a także ks. Andrzej Ślęczka, który pracował na misjach w Chile.

Obecnie jeszcze czterech innych kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej pracuje w placówkach misyjnych: ks. Piotr Koszyk i ks. Tomasz Dybał w Tanzanii, ks. Łukasz Szweda na Jamajce oraz ks. Sławomir Zadora, również w Chile. Do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się ks. Grzegorz Drewniak. Trudno oszacować liczbę kapłanów zakonnych, pochodzących z Podbeskidzia, którzy pełnią posługę misyjną.

« 2 3 4 5 6 »

Zapisane na później

Pobieranie listy