80 parafii przyjęło Znaki Miłosierdzia: tak zaczyna się bilans A.D. 2015.
Biskupi uczestniczący w obchodach rocznicowych w Rychwałdzie. ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Jubileusz w Rychwałdzie
Złoty jubileusz koronacji łaskami słynącego wizerunku przeżywało w lipcu sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie. Jej kopia zagościła nawet w Pałacu Prezydenckim. Kard. Stanisław Dziwisz, pzewodniczący uroczystościom dziękczynnym, przytoczył niemal w całości przemówienie, jakie 18 lipca 1965 r., na rozpoczęcie uroczystości koronacyjnej w Rychwałdzie, wygłosił ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Przedstawił w nim przybyłych na uroczystość gości, od prymasa Wyszyńskiego poczynając. To działo się niemal w przeddzień Tysiąclecia Chrztu Polski, dwa lata po koronacji figury Madonny w Ludźmierzu.
Kard. Dziwisz przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, odprawionej pół wieku po koronacji na rychwałdzkiej łące, w sąsiedztwie sanktuarium. Homilię wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Przypomniał, że jubileusz jest okazją nie tyle do napawania się przeszłością, co raczej wezwaniem do podjęcia w duchu wiary współczesnych wyzwań. Mszę św. poprzedził obrzęd poświęcenia nowego tabernakulum oraz sukni dla Madonny, którą sprawiono okazji jubileuszu. Jako materiału użyto - podobnie jak pół wieku temu do wykonania koron - precjozów przekazanych przez rychwałdzkich pątników.
Przed jubileuszem obraz poddano gruntownej renowacji. Na parterze jednej z wież sanktuarium otwarto muzeum, prezentujące zabytkowe przedmioty kultu, szaty i obrazy, przechowywane w sanktuarium. Rychwałd, to miejscowość położona sześć kilometrów na północny-wschód od Żywca. Jej historia sięga XIII wieku. W XVI wieku wzniesiono tutaj pierwszy, drewniany kościół. Kilkadziesiąt lat później trafił doń obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wkrótce cieszył się tak wielkim zainteresowaniem pielgrzymów, że świątynia nie była w stanie pomieścić pielgrzymów. W XVIII wieku zbudowano nowy, murowany kościół. Dotychczasową, drewnianą świątynię przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie służy wiernym do dziś. Przez wieki sanktuarium opiekowali się księża diecezjalni. W 1946 roku pracę w sanktuarium podjęli franciszkanie konwentualni. 18 lipca 1965 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą ozdobił wizerunek Matki Bożej papieskimi koronami. W uroczystości, mimo ulewnego deszczu, uczestniczyło ponad 80 tysięcy pielgrzymów. Niedzielne uroczystości to okazja do przypomnienia tego wiekopomnego wydarzenia.
Bp Piotr Greger wręcza krzyż misyjny ks. Robertowi Szczotce
Urszula Rogólska /Foto Gość
Kolejny misjonarz w Chile
Ks. Robert Szczotka pojechał na misje do San Bernardo w Chile. Najbliżsi, mieszkańcy Zwardonia i duszpasterze, byli świadkami przyjęcia przez ks. Roberta Szczotkę krzyża misyjnego, wręczonego mu przez biskupa Piotra Gregera 4 października. Ks. Szczotka wyrusza na misje do Chile, gdzie będzie posługiwał w diecezji San Bernardo, na zaproszenie biskupa Juana Ignacio Gonzáleza Errázuriza który przed rokiem gościł na Podbeskidziu. Podczas misyjnego posłania, przy ołtarzu stanęli także: proboszcz ks. Jan Kurdas, ks. Jerzy Musiałek z Kęt-Osiedla, gdzie ks. Szczotka był ostatnio wikariuszem, a także ks. Andrzej Ślęczka, który pracował na misjach w Chile.
Obecnie jeszcze czterech innych kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej pracuje w placówkach misyjnych: ks. Piotr Koszyk i ks. Tomasz Dybał w Tanzanii, ks. Łukasz Szweda na Jamajce oraz ks. Sławomir Zadora, również w Chile. Do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się ks. Grzegorz Drewniak. Trudno oszacować liczbę kapłanów zakonnych, pochodzących z Podbeskidzia, którzy pełnią posługę misyjną.