Wydarzyło się w roku 2015

80 parafii przyjęło Znaki Miłosierdzia: tak zaczyna się bilans A.D. 2015.

80 parafii przyjęło już Znaki Miłosierdzia. Mamy 10000 miejsc dla uczestników ŚDM. Przybyło nam 13 księży i tyly samo diakonów oraz 3 nowo poświęcone kościoły. Cieszyliśmy się pierwszym błogosławionym z Żywiecczyzny oraz rocznicami koronacji w Rychwałdzie i papieskiej wizyty. Nie wszystko jednak da się opisać liczbami. ponadto Rok Pański 2015, który odchodzi w przeszłość, to czas nie tylko podniosłych chwil, ale także turdnych spraw, jak chociażby los lokalnego górnictwa. Zapraszamy czytelników Gościa Bielsko-Żywieckiej do skrótowego przeglądu wydarzeń minionego roku. Nie sposób wspomnieć o wszystkich. Dlatego zachęcamy do zajrzenia również do archiwum naszych wiadomości.

- Górnicy obronili kopalnię. Razem z mieszkańcami - mówi Stanisaw Kłysz, szef "Solidarności"   - Górnicy obronili kopalnię. Razem z mieszkańcami - mówi Stanisaw Kłysz, szef "Solidarności"
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Nerwowo w górnictwie

Kopalnia i miejsca pracy wokół niej zostały uratowane. Rok 2015 rozpoczął strajk górników KWK Brzeszcze.Po dziesięciu dniach spędzonych 640 metrów pod ziemią górnicy opuścili kopalnię i zakończyli protest. To skutek porozumienia podpisanego ze stroną rządową, która wycofała się z decyzji o wygaszeniu wydobycia w Brzeszczach.

Przewodniczący "Solidarności" Stanisław Kłysz od początku protestu zapewniał:
- Górnicy nie ustąpią i nie wyjadą, dopóki nie uratują kopalni i całego miasta, dla którego ta kopalnia jest podstawowym, jedynym  pracodawcą.
I tak się stało. Górnicy KWK Brzeszcze jako pierwsi zaprotestowali przeciwko planom likwidacji kopalni już 7 stycznia. W kolejnych dniach dołączały następne zakłady wydobywcze Kompanii Węglowej.

Postanowienia, zawarte w porozumieniu, przewidywały, że kopalnia Brzeszcze trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a następnie, po restrukturyzacji, jej właścicielem ma zostać koncern energetyczny Tauron. Gdyby Tauron się nie zdecydował na nabycie KWK Brzeszcze, kopalnia dołączy do powstającej właśnie kompanii byłych kopalń rybnickich. Podczas grudniowej Barbórki Stanisław Kłysz zapewniał:
- Mamy już podpisane dwa porozumienia: jedno zawarła Spółka Restrukturyzacji Kopalń ze spółką Tauron, a drugie - zarząd "Nowe Brzeszcze" sp. z o.o. ze związkami zawodowymi. Mamy zapewnienie dokapitalizowania i dalszego funkcjonowania kopalni, a to najważniejsze

Goszcząca w obchodach górniczego święta premier Beata Szydło powiedziała, że kopalnia "Brzeszcze" stała się symbolem całego polskiego górnictwa, w którym powinno się szukać dróg rozwoju, a nie mówić tylko o restrukturyzacji czy wygaszaniu.

 

Wydarzyło się w roku 2015   Spotkanie Żydów i katolików poprzedziło Tydzień Ekumeniczny. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Dzień Judaizmu

Rozpoczęte modlitwą przy pomniku Męczeństwa Narodów w byłym KL Birkenau w Brzezince obchody XVIII Dnia Judaizmu w samo południe przeniosły się do sali sesyjnej ratusza w Bielsku-Białej. Tutaj odbyła się sesja naukowa, poświęcona historycznym relacjom chrześcijańsko-żydowskim w regionie.

- Nasze miasto, to właściwe miejsce do obchodów Dnia Judaizmu - podkreślił prezydent Jacek Krywult witając uczestników. Przypomniał, że od lat 60. XIX wieku istnieje tutaj Gmina Żydowska, a przedwojenna populacja Żydów stanowiła jedną czwartą mieszkańców miasta. Dziś współpraca miasta z Gminą Wyznaniową Żydowską dotyczy przede wszystkim dziedziny historii i kultury.

- Dzień Judaizmu przeżywamy w dialogu i wspólnej modlitwie - powiedział na wstępnie spotkania ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel. Zacytował też obszerne fragmenty „Kręgu Biblijnego” Romana Brandstaettera o czytaniu Pisma Świętego, umyciu rąk przed Jego lekturą i uroczystym otwarciem Księgi, które oznacza, że w tej samej chwili otwierają się niebiańskie podwoje Miłosierdzia.

Dzień Judaizmu, poprzedzający obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan co roku obchodzony jest w innej diecezji. W minionym roku jego współorganizatorem była diecezja bielsko-żywiecka. Obchodom towarzyszyła degustacja kuchni żydowskiej, wystawa prac artystycznych a wśród gości znalazła się między innymi ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

« 1 2 3 4 5 »