Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wydarzyło się w roku 2015

80 parafii przyjęło Znaki Miłosierdzia: tak zaczyna się bilans A.D. 2015.

Z biskupami i przełożonymi z seminarium duchownego   Z biskupami i przełożonymi z seminarium duchownego
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
13 księży i 13 diakonów

Święcenia kapłańskie otrzymało trzynastu kandydatów, którzy odbyli formację jako rocznik oddany pod patronat św. Jana Marii Vianneya. Wokół ołtarza bielskiej katedry wraz z biskupem Romanem Pindlem stanęli także: biskup pomocniczy Piotr Greger, biskup senior Tadeusz Rakoczy, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie ks. Sławomir Kołata, ojciec duchowny rocznika przyjmującego święcenia - ks. kan. Grzegorz Gruszecki. Obecni byli również proboszczowie i wikariusze parafii rodzinnych, z których pochodzą neoprezbiterzy oraz z parafii, w których odbywali praktyki duszpasterskie. Łącznie modliło się wraz z nimi kilkudziesięciu księży. Wśród wypełniającego świątynię tłumu wiernych nie zabrakło najbliższych krewnych neoprezbiterów, a także ich przyjaciół z rodzinnych parafii. Kandydaci do święceń odbyli swoją formację w krakowskim seminarium. Jako diakoni odbywali praktyki duszpasterskie w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej i tu niebawem rozpoczną swoją kapłańską posługę, będą udzielać sakramenty.

Tylu samo - trzynastu - alumnów piątego roku przyjęło święcenia diakonatu. Księża neoprezbiterzy od ostatniego tygodnia sierpnia pracują już jako wikariusze w parafiach, do których skierował ich bp Roman Pindel. Diakoni łaczą studia i ostatni etap formacji seminaryjnej z praktyką duszpasterską i katechetyczną w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. W październiku na drogę do kapłaństwa w krakowskim seminarium wkroczyło 10 kandydatów z Podbeskidzia. Do końca roku kilku z nich, niestety, już przerwało studia.

 

Wydarzyło się w roku 2015   Modlitwie na Kaplicówce przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Wspomnienia papieskiej wizyty

Na Kaplicowce w Skoczowie - w 20-lecie kanonizacji św. Jana Sarkandra i zarazem w 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II - z wiernymi diecezji bielsko-żywieckiej, której patronem jest św. Jan Sarkander, modlili się pielgrzymi z różnych stron Polski i świata. W skoczowskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy relikwiach kanonizowanego 20 lat temu św. Jana Sarkandra, w dniu odpustu ku jego czci, wraz z wiernymi modlili się liczni goście. Na ich czele przybył kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, a towarzyszyli mu także: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, i abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki. Obecni byli pasterze trzech sąsiadujących przygranicznych diecezji: z Czech  bp Franciszek Lobkovicz, ordynariusz diecezji ostrawsko-opawskiej, ze Słowacji bp Jan Galis, ordynariusz diecezji żylińskiej, oraz bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, a także biskup senior bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy, biskup pomocniczy Piotr Greger oraz pochodzący z tej diecezji misjonarze: bp Tadeusz Kusy, pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej, i bp Wiesław Krótki z Kanady, pracujący wśród Eskimosów.

Za relikwiami św. Jana Sarkandra z tej świątyni wyruszyła procesja w kierunku wzgórza Kaplicówka, gdzie znajduje się sanktuarium świętego, a także papieski krzyż, przeniesiony do Skoczowa po spotkaniu papieża Jana Pawła II z wiernymi na lotnisku w Katowicach-Muchowcu w 1983 r.
- Dziś możemy powiedzieć, że po 20 latach słowa papieża nie straciły nic ze swej głębi, świeżości i aktualności. Czyż Polska nie woła dziś w dalszym ciągu o ludzi sumienia? Czyż takich ludzi nie potrzebuje polski parlament i kręgi ludzi sprawujących władzę w naszym kraju na wszystkich szczeblach? Czy takich ludzi nie potrzebuje polski Kościół, aby dawał przejrzyste świadectwo wierności Ewangelii, solidarności z narodem i odpowiedzialności za jego przyszłość? Czy nie potrzebują ludzi sumienia środki przekazu? Ojciec święty powiedział nam jasno, co to znaczy być człowiekiem sumienia - mówił kard. Dziwisz, który przewodniczył odprawionej tutaj Mszy św.

Obchody dwudziestolecia papieskiej wizyty miały miejsce także w Bielsku-Białej i w Żywcu, w miejscach, które odwiedził św. Jan Paweł II 22 maja 1995 r.

« 2 3 4 5 6 »

Zapisane na później

Pobieranie listy