Mocne brzmienie i bł. Matka Małgorzata Szewczyk. Czy to się aby nie kłóci? Bynajmniej. Na chrzcie nasza nowa błogosławiona otrzymała imię Łucja, które pochodzi od łacińskiego lux - czyli „światło”! - A światło jest nadzieją - podkreślają muzycy Luxtorpedy.
Koncerty Luxtorpedy, to jedne z najważniejszych muzycznych wydarzeń - już nie tylko w Polsce - dla fanów mocniejszego uderzenia muzycznego. Ale ich muzyka, to nie wszystko. Równie ważny - o ile nie ważniejszy - jest przekaz, z którym muzycy koncertują. Nie mogło go zabraknąć na oświęcimskim Święcie Życia. Na stadionie MOSiR-u zagrają na finał o 21.00.
Luxtorpeda powstała w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha - Litzy - gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią i 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec.
Jak wyjaśniają muzycy, nazwa zespołu powstała dzięki powiedzeniu mamy Litzy: ”Weź to zrób, jak luxtorpeda”.
Zespół powstał, żeby dawać nadzieję. Choć początkowo wydawało się, że fanom Litzy trudno będzie zaakceptować ciężkie brzmienie z rapem, on nie miał wątpliwości. „Wielu metalowców nie słucha hip hopu i uważa, że jest on bez sensu. Ja natomiast znam bardzo wiele kapel z tego nurtu, które śpiewały o bardzo ważnych rzeczach, żeby wymienić chociażby 52 Dębiec, Vavamuffin, Evident czy Ras Luta. Chciałem połączyć te dwa światy i można nazwać Luxtorpedę swoistym porozumieniem ponad podziałami" - mówił w „Rock Magazynie”.
Jak piszą muzycy zespołu na swojej facebookowej stronie: "Debiutancki album zatytułowany LUXTORPEDA ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów "Niezalogowany", "Autystyczny" i "Za wolność"..
Szersza publiczność poznała Luxów w 2011 roku podczas „Jarocin Festiwalu” oraz 17.i Przystanku Woodstock. Utwór "Autystyczny" trafił wówczas na szczyty wielu list przebojów - między innymi w radiowej Trójce. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku Luxtorpeda znalazła się w czołówce - m.in. w głosowaniu czytelników pisma "Teraz Rock", gdzie została uznana za najlepszy zespół roku i nagrodzona za płytę roku, przebój roku, teledysk roku i nadzieję roku. Luztorpeda otrzymała również cztery nominacje do nagrody Fryderyki za 2011 rok.
9 maja 2012 ukazała się druga płyta zespołu: „Robaki“. Po miesiącu sprzedaży uzyskała tytuł „złotej płyty“, a utwór „Wilki dwa“ był dziewięć razy na pierwszym miejscu radiowej Trójki.
Jedni trafiają na ich koncerty przez przypadek, inni celowo, część dla mocnej muzyki, inni dla tekstów i przesłania o najważniejszych wartościach. Choć nie pojawia się w nim słowo Jezus - przekaz jest jasny dla bardzo wielu. Jak mówią fani Luxów, tajemnica powodzenia Luxtorpedy tkwi właśnie w ich nienachalnym, ale wyraźnym, podtekście religijnym.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.