Matka Małgorzata Szewczyk - błogosławioną

Alina Świeży-Sobel

dodane 09.06.2013 22:00

Na ten dzień siostry serafitki czekały od kilku pokoleń. Wytrwała modlitwa o wyniesienie na ołtarze matki Małgorzaty Szewczyk została wysłuchana.

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach w niedzielę 9 czerwca pod przewodnictwem kardynała Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza odbyły się uroczystości beatyfikacyjne, podczas których Małgorzata Szewczyk oraz Zofia Czeska - założycielka Zgromadzenia Sióstr Prezentek zostały ogłoszone błogosławionymi.

W łagiewnickiej bazylice, otoczonej przez kilkanaście tysięcy pielgrzymów, liturgię celebrowało kilkuset księży, biskupów i kardynałowie. Wśród koncelebransów nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa diecezji bielsko-żywieckiej - z biskupem Tadeuszem Rakoczym i biskupem Piotrem Gregerem na czele. Obecni byli także m.in. ks. inf. Stanisław Dadak, ks. inf. Władysław Fidelus, a także proboszczowie i wikariusze z parafii, w których pracują w naszej diecezji siostry serafitki.

Na początku  beatyfikacyjnej liturgii postulatorzy przypomnieli życie i pracę obu sióstr. Przy charakterystyce matki Małgorzaty podkreślone zostało jej ogromne zawierzenie Panu Bogu każdego dzieła, które podejmowała, a także niespotykaną wrażliwość na cierpienia innych. - Pozostawiła przykład głębokiej i żywej wiary, niezwykłej wierności woli Bożej, ewangelicznego zaufania Bożej Opatrzności. Pomimo ubóstwa, z Bożą pomocą dokonywała wielkich dzieł dla Jego chwały i dobra bliźnich - mówił postulator.

Chwilę później kard. Amato odczytał w języku łacińskim tekst dokumentu, w którym papież Franciszek ogłosił matkę Małgorzatę - błogosławioną. Zgromadzeni podziękowali gromkimi oklaskami, z radością patrząc na odsłaniane uroczyście obrazy obu błogosławionych i witając wniesione do prezbiterium relikwiarze obu nowych błogosławionych.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...
przewiń w dół