Beskidzkie nekropolie: Łękawica przejdź do galerii

Na łękawickim cmentarzu nie ma grobów zapomnianych.

Mówi się o nim, że to wyjątkowa nekropolia, gdyż nie ma na niej ani jednego zaniedbanego czy opuszczonego grobu. Cmentarz leży na tym samym wzgórzu, co kościół, jest stosunkowo niewielki i w całości zagospodarowany. Władze gminy podjęły już decyzję o otwarciu nowego cmentarza komunalnego. Trwają prace przygotowawcze do jego budowy.

Przy wejściu na łękawicki cmentarz uwagę zwraca sporej powierzchni kwatera grobów dziecięcych, równie pięknie utrzymanych, jak groby dorosłych. Można też znaleźć tutaj mogiły ciekawych postaci, związanych z Kościołem misyjnym. Po lewej stronie od bramy wejściowej można znaleźć grobowiec, w którym spoczywa o. Czesław Duda, pochodzący z Łękawicy pasjonista, który przez 30 lat pracował na misjach w Kongu. Po śmierci wrócił do swoich, przekazując im świadectwo wiary. W górnej części cmentarza, na płycie grobowca rodziny Tomaszków ma pamiątkową inskrypcję męczennik z Peru, pochodzący z Łękawicy franciszkanin o. Michał Tomaszek. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Serwis specjalny

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 38/2021

26 września 2021

Aberracje teologiczne

Nie milkną echa dyskusji i komentarzy na temat opublikowanego 15 września raportu niezależnej eksperckiej komisji badającej sprawę oskarżonego dominikanina Pawła M. 

Więcej w Artykuł