Pamiętamy o nich: Teresa Gołda-Sowicka

W ostatniej drodze śp. Teresie Gołdzie-Sowickiej towarzyszyli jej najbliżsi, przyjaciele i przedstawiciele środowiska artystycznego naszego regionu, a także członkowie bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, którego współzałożycielką była zmarła.

Z żalem i bólem, zaskoczeni jej nagłą śmiercią, bielscy artyści pożegnali znaną przedstawicielkę tego środowiska: śp. Teresę Gołdę-Sowicką.

- Była związana z Galerią Środowisk Twórczych od początku jej funkcjonowania, gdzie też wielokrotnie prezentowała swoje prace. Uprawiała twórczość w dziedzinie malarstwa sztalugowego, malarstwa architektonicznego, malarstwa sakralnego, kolorystyki wnętrz i architektury. Współorganizowała Ogólnopolskie Spotkania Twórców w Kalwarii Zebrzydowskiej, działała w ramach Forum Kultura i Duchowość - wspomina Piotr Czadankiewicz, kierownik Galerii Środowisk Twórczych.

- Była przykładem rzadkiego już dziś  artystycznego podejścia i z ogromnym zaangażowaniem traktowały swoją twórczość, łącząc działalność artystyczną z refleksją nad tajemnicą ludzkiego życia - dodaje P. Czadankiewicz.

Teresa Gołda-Sowicka urodziła się 17 stycznia 1947 roku w Bielsku-Białej. Dyplom z malarstwa uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego w 1972 roku.

Od 1993 roku uczestniczyła w wystawach sztuki środowiska bielskiego. Od 1993 roku była współorganizatorką i uczestniczką Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Miała dwie wystawy indywidualne, uczestniczyła w ponad 40 wystawach zbiorowych.

Była laureatka Nagrody Prezydenta Bielska-Białej na wystawie Zimowy Salon Sztuki (1998); w 2008 roku została  nominowana do „Ikara 2007" - Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

Podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014 otrzymała Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta Teresa Gołda-Sowicka, Południe, 1999, olej   Teresa Gołda-Sowicka, Południe, 1999, olej
za najnowsze obrazy olejne pt. „Chmurzysko" i „Zmienność".

Wielokrotnie uczestniczyła w finałowych wystawach Biennale Malarstwa „Bielska Jesień" (1999, 2001, 2007). Stale przedstawiała swoją twórczość w przeglądach bielskiego środowiska artystycznego.

Po raz ostatni prezentowała swoje prace na wystawie w Galerii Bielskiej BWA „Kochajmy naszych artystów. 70 lat obecności ZPAP w Bielsku-Białej 1945-2015".

Były to obrazy pt. „Jestem" (2005) i „Pierwsza lekcja filozofii" (2002).

« 1 »

Serwis specjalny

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 47/2024

24 listopada 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Król. W niebie i na ziemi

Miał 28 lat i umarł ze starości. Tak już jest z progerią, że przewraca naturalny bieg czasu do góry nogami. Na fotografiach w mediach widzieliśmy go chyba wszyscy, nikt zapewne nie miał wątpliwości, że życie chorego do łatwych nie należy.

Więcej w Artykuł