Pamiętamy o nich: Teresa Gołda-Sowicka

W ostatniej drodze śp. Teresie Gołdzie-Sowickiej towarzyszyli jej najbliżsi, przyjaciele i przedstawiciele środowiska artystycznego naszego regionu, a także członkowie bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, którego współzałożycielką była zmarła.

Z żalem i bólem, zaskoczeni jej nagłą śmiercią, bielscy artyści pożegnali znaną przedstawicielkę tego środowiska: śp. Teresę Gołdę-Sowicką.

- Była związana z Galerią Środowisk Twórczych od początku jej funkcjonowania, gdzie też wielokrotnie prezentowała swoje prace. Uprawiała twórczość w dziedzinie malarstwa sztalugowego, malarstwa architektonicznego, malarstwa sakralnego, kolorystyki wnętrz i architektury. Współorganizowała Ogólnopolskie Spotkania Twórców w Kalwarii Zebrzydowskiej, działała w ramach Forum Kultura i Duchowość - wspomina Piotr Czadankiewicz, kierownik Galerii Środowisk Twórczych.

- Była przykładem rzadkiego już dziś  artystycznego podejścia i z ogromnym zaangażowaniem traktowały swoją twórczość, łącząc działalność artystyczną z refleksją nad tajemnicą ludzkiego życia - dodaje P. Czadankiewicz.

Teresa Gołda-Sowicka urodziła się 17 stycznia 1947 roku w Bielsku-Białej. Dyplom z malarstwa uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego w 1972 roku.

Od 1993 roku uczestniczyła w wystawach sztuki środowiska bielskiego. Od 1993 roku była współorganizatorką i uczestniczką Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Miała dwie wystawy indywidualne, uczestniczyła w ponad 40 wystawach zbiorowych.

Była laureatka Nagrody Prezydenta Bielska-Białej na wystawie Zimowy Salon Sztuki (1998); w 2008 roku została  nominowana do „Ikara 2007" - Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

Podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014 otrzymała Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta Teresa Gołda-Sowicka, Południe, 1999, olej   Teresa Gołda-Sowicka, Południe, 1999, olej
za najnowsze obrazy olejne pt. „Chmurzysko" i „Zmienność".

Wielokrotnie uczestniczyła w finałowych wystawach Biennale Malarstwa „Bielska Jesień" (1999, 2001, 2007). Stale przedstawiała swoją twórczość w przeglądach bielskiego środowiska artystycznego.

Po raz ostatni prezentowała swoje prace na wystawie w Galerii Bielskiej BWA „Kochajmy naszych artystów. 70 lat obecności ZPAP w Bielsku-Białej 1945-2015".

Były to obrazy pt. „Jestem" (2005) i „Pierwsza lekcja filozofii" (2002).

« 1 »

Serwis specjalny

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł