Bielska nekropolia jest wzorowana na włoskim "Campo santo".
W Bielsku-Białej, u zbiegu ulic Asnyka i Listopadowej, znajduje się Nowy Cmentarz Ewangelicki. Na cmentarzu znaleźć można liczne, monumentalne grobowce bielskiej elity ewangelickiej. Pochowano tutaj także żołnierzy zmarłych w bielskim szpitalu w czasach I wojny światowej.
Oddany do użytku w 1911 roku cmentarz zaprojektował wiedeński architekt Hans Mayr. Cmentarz wyróżnia niezwykle ciekawy kompleks zabudowań, obejmujących kaplicę, budynki pomocnicze oraz krużganki, w których mieści się część grobowców. Tę część cmentarza wzorowano zapewne na włoskim Campo santo - „świętym polu” - czworoboku murów z kaplicą pośrodku, w których znajdują się otwarte do wnętrza krużganki, mieszczące grobowce. Epitafia umieszczone są na wewnętrznej ścianie krużganków.
Poszukując kolejnych włoskich tropów architektonicznych można natrafić na mauzoleum w kształcie tempietty - małej „świątyńki” - pochowano tutaj Waltera Piescha. Na Nowym Cmentarzu Ewangelickim spoczywają między innymi: burmistrz Karol Steffan, twórca bielskiego muzeum Edward Schnack, artystka operowa Felicja Kaszowska-Krotowska a także wszyscy bielscy pastorzy, zmarli po roku 1911.
Ta śmierć zaskoczyła wszystkich. Ks. Piotra - w czasie pielgrzymki do Santiago de Compostela.
30 lipca zmarł znany bielski filmowiec i fotografik Marian Koim.
Ceniona bielska artystka zmarła po krótkiej chorobie 26 czerwca 2015 roku.
Bielski Brat Albert - tak zapisał się w pamięci niezwykły naśladowca tego świętego.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.