Na - dziś już zabytkowym - cmentarzu wyznania mojżeszowego w Bielsku, podczas 160 lat jego istnienia, pochowano około 3600 osób. Wciąż jest czynnym miejscem pochówku żydów.
Najnowsze groby bielskiego kirkutu przy ul. Cieszyńskiej 92, od miejsc spoczynku na cmentarzach chrześcijańskich odróżnia jeden symbol - zamiast krzyża widnieje na nich Gwiazda Dawida. Starsze groby, a przy nich: macewy, obeliski, stele i inskrypcje w języku niemieckim, hebrajskim i jidysz, przypominają o kilkuwiekowej obecności osób wyznania mojżeszowego w społeczności dzisiejszego Bielska i Białej.
Cmentarz żydowski w Bielsku powstał w 1849 roku. Początkowo, w latach 1868–1931 nadzór nad nim pełniło Bractwo Pogrzebowe "Chewra Kadisza". Następnie był własnością kolejno: Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Kongregacji Wyznania Mojżeszowego, Skarbu Państwa, a od 1997 r. jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.
Podczas II wojny światowej, skradziono lub zniszczono ponad połowę nagrobków. W latach 60. XX w. przeniesiono tu część grobów ze zlikwidowanego cmentarza przy ul. Wyzwolenia. Znajdują się one za murem z lewej części głównego obszaru cmentarza.
Na teren kirkutu można wejść przez dom przedpogrzebowy, zbudowany w 1885 r. w stylu neoromańsko-maureteańskim według projektu Karola Korna - zresztą także spoczywającego na tym właśnie cmentarzu. Dom ten zastąpił starszy z roku 1867, który spłonął w latach 80. XIX w.
Początki bielskiego cmentarza związane są z historią pierwszych Żydów, którzy osiedlili się w Cieszynie. W połowie XVII w. powstał tam prywatny cmentarz żydowski, na którym chowano żydów z całego regionu. Liczba bielskich żydów rosła. W 1837 r. było ich 427 osób. Rozpoczęli starania o utworzenie własnej gminy - własny cmentarz miał w tym znacząco pomóc. Wybuch cholery i zakaz przewożenia zwłok zadecydował o utworzeniu kirkutu w Aleksandrowicach pod Bielskiem.
Wśród wielu zasłużonych dla miasta mieszkańców wyznania mojżeszowego, na bielskim cmentarzu, w specjalnie wyznaczonej kwaterze spoczywają także żydowscy żołnierze zmobilizowani do walki na frontach I wojny światowej. Pochowano tu żołnierzy armii austro-węgierskiej, polskich legionistów, kilku jeńców rosyjskich, jak i... trzech muzułmanów wchodzących w skład pułków piechoty z Bośni i Hercegowiny.
W 2009 na cmentarzu odsłonięto nowe nagrobki (pierwotne zaginęły w czasie wojny): Salomona Halberstama - bibliofila, kolekcjonera, publicysty, kupca, twórcy składającej się z kilkuset pozycji kolekcji hebrajskich rękopisów i rzadkich druków; Salomona Pollaka - honorowego obywatela Bielska, wieloletniego przewodniczącego Izraelickiej Gminy Wyznaniowej w Bielsku, członka rady miasta Bielska w latach 1888-1920, radcy cesarskiego, finansisty i filantropa; Karola Korna - architekta, twórcy wielkomiejskiego wizerunku centrum Bielska oraz pierwszych rabinów Bielska: Lazara Frankurtera, Wolfa Lessera i Michaela Schoenguta.
Także w 2009 roku odsłonięto tu pomnik: "Ku pamięci żydowskich obywateli Bielska-Białej i okolicy, którzy w latach 1939-1945 zostali zamordowani przez hitlerowców bądź zmarli na wygnaniu".
Zainteresowani historią bielskiego cmentarza żydowskiego mogą skorzystać z wyjątkowej, dorocznej okazji zwiedzenia go z przewodnikiem dr. Jackiem Proszykiem, który oprowadzi po nekropolii w niedzielę 3 listopada o godz. 12.00. Także tego dnia o 18.00 w hali domu pogrzebowego - koncert Matusik&Ghostman (wstęp wolny).
Ta śmierć zaskoczyła wszystkich. Ks. Piotra - w czasie pielgrzymki do Santiago de Compostela.
30 lipca zmarł znany bielski filmowiec i fotografik Marian Koim.
Ceniona bielska artystka zmarła po krótkiej chorobie 26 czerwca 2015 roku.
Bielski Brat Albert - tak zapisał się w pamięci niezwykły naśladowca tego świętego.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.