Beskidzkie nekropolie. Bielski cmentarz wojskowy. przejdź do galerii

Bielski Cmentarz Wojskowy mieści 53 pojedyncze groby żołnierzy.

Tylko część z nich znana jest z imienia i nazwiska. Oprócz nich, wzdłuż głównej alei cmentarnej, znajdują się zbiorowe, bezimienne mogiły żołnierzy poległych w bitwie pod Węgierską Górką, zwaną Małym Westerplatte. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj także harcerze zamordowania w czasie II wojny światowej i żołnierze polscy polegli w 1945 roku.

Cmentarz założono w 1921 roku na potrzeby bielskiego garnizonu, w miejscowości Aleksandrowice, później przyłączonej do Bielska. W tym czasie w Bielsku i w Białej stacjonował 3. Pułk Strzelców Podhalańskich, biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, a później także wojnie obronnej 1939 roku. Ponadto w Białej stacjonował 21. Pułk Artylerii Lekkiej. Oba pułki wchodziły w skład 21. Dywizji Piechoty Górskiej. To właśnie na ich potrzeby utworzono cmentarz w Aleksandrowicach.

Ostatnie pochówki odbyły się tutaj tuż po II wojnie światowej. W tym okresie w centrum cmentarza stanął pomnik „bojowników o wolność i demokrację”, dziś opatrzony także krzyżem. Na cmentarzu znajdują się także tablice opisujące zbiorowe mogiły. W ostatnich latach stanęły tutaj również pomniki upamiętniające bohaterów Armii Krajowej i oficerów pomordowanych w Katyniu, których rodziny mieszkają na Podbeskidziu.
Cmentarz nie służy już dzisiaj pochówkom. Odbywają się tutaj jedynie uroczystości patriotyczne, połączone z modlitwą za poległych w obronie Ojczyzny.
 

« 1 »

Serwis specjalny

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 38/2024

22 września 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Krzyknął zegar, stanął czas

Czy wielka woda, jak fale biblijnego potopu, jest w stanie nas otworzyć na to, co najważniejsze?

Więcej w Artykuł