Beskidzkie nekropolie. Bielski cmentarz wojskowy. przejdź do galerii

Bielski Cmentarz Wojskowy mieści 53 pojedyncze groby żołnierzy.

Tylko część z nich znana jest z imienia i nazwiska. Oprócz nich, wzdłuż głównej alei cmentarnej, znajdują się zbiorowe, bezimienne mogiły żołnierzy poległych w bitwie pod Węgierską Górką, zwaną Małym Westerplatte. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj także harcerze zamordowania w czasie II wojny światowej i żołnierze polscy polegli w 1945 roku.

Cmentarz założono w 1921 roku na potrzeby bielskiego garnizonu, w miejscowości Aleksandrowice, później przyłączonej do Bielska. W tym czasie w Bielsku i w Białej stacjonował 3. Pułk Strzelców Podhalańskich, biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, a później także wojnie obronnej 1939 roku. Ponadto w Białej stacjonował 21. Pułk Artylerii Lekkiej. Oba pułki wchodziły w skład 21. Dywizji Piechoty Górskiej. To właśnie na ich potrzeby utworzono cmentarz w Aleksandrowicach.

Ostatnie pochówki odbyły się tutaj tuż po II wojnie światowej. W tym okresie w centrum cmentarza stanął pomnik „bojowników o wolność i demokrację”, dziś opatrzony także krzyżem. Na cmentarzu znajdują się także tablice opisujące zbiorowe mogiły. W ostatnich latach stanęły tutaj również pomniki upamiętniające bohaterów Armii Krajowej i oficerów pomordowanych w Katyniu, których rodziny mieszkają na Podbeskidziu.
Cmentarz nie służy już dzisiaj pochówkom. Odbywają się tutaj jedynie uroczystości patriotyczne, połączone z modlitwą za poległych w obronie Ojczyzny.
 

« 1 »

Serwis specjalny

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł