Cmentarz bezimiennych

Kamienny żołnierz przyklęknął na prawe kolano, opuścił pepeszę, lewą ręką wskazuje na zasłonięte drzewami Beskidy.

Pomnik zaprojektował bielski rzeźbiarz Ryszard Sroczyński. Do jego prac zaliczyć można między innymi powstały 60 lat temu pomnik św. Jana Chrzciciela przy kościele pod jego wezwaniem w Bielsku-Białej Komorowicach. Monument wykonał Augustyn Dyrda - pochodzący z podpszczyńskich Wyr uczeń Xawerego Dunikowskiego, który obok takich dzieł, jak pomnik św. Jana Bosko w zakładzie salezjanów w Oświęcimiu czy statuetki „Górnośląskiego Tacyta” wyrzeźbił także „Postacie z Międzynarodówką na ustach, pod czerwonym sztandarem” w Dąbrowie Górniczej.

O bielskim cmentarzu czerwonoarmistów zaczyna być trochę głośniej dwa razy w roku. W styczniu, w rocznicę przejścia Armii Czerwonej przez miasto w 1945 roku - wydarzenie to przez wiele lat określano mianem „wyzwolenia”, choć faktycznie miało przecież charakter tylko zmiany władzy i pewnej modyfikacji metod jej sprawowania - składa się tutaj wieńce i kwiaty dla uczczenia poległych. Na początku listopada duszpasterze z parafii Opatrzności Bożej i Ordynariatu Polowego modlą się za poległych.

Te spotkania budzą co roku pewne kontrowersje i podsycają ogień dyskusji o podłożu historycznym. Bez względu na ich rezultat miejscu temu należy się szacunek, jaki cywilizowane społeczeństwo żywi dla tych, którzy przeszli już przez bramę śmierci, bez względu na to, czy historia ocenia ich jako przyjaciół czy też jako wrogów.
 

« 1 2 »

Serwis specjalny

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 47/2024

24 listopada 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Król. W niebie i na ziemi

Miał 28 lat i umarł ze starości. Tak już jest z progerią, że przewraca naturalny bieg czasu do góry nogami. Na fotografiach w mediach widzieliśmy go chyba wszyscy, nikt zapewne nie miał wątpliwości, że życie chorego do łatwych nie należy.

Więcej w Artykuł