Beatyfikacja matki Małgorzaty Szewczyk

Na ten dzień wspólnota duchowych sióstr Służebnicy Bożej matki Małgorzaty Łucji Szewczyk czekała od lat.

Szczególnie gorąco siostry modliły się o wyniesienie matki Małgorzaty na ołtarze w Oświęcimiu, gdzie zbudowała dom macierzysty zgromadzenia i czuwała nad duchową formacją sióstr.

Uroczysta beatyfikacja matki Małgorzaty Łucji Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Sióstr Serafitek, nazywanej matką ubogich i sierot, a także matki Zofii Czeskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Prezentek odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach w niedzielę 9 czerwca. Przewodniczyć jej będzie prefekt Rzymskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Amato, a koncelebrować będzie około 300 księży, w tym spodziewany jest udział 80 biskupów.

Jak zapowiada kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, już od wczesnego rana w Łagiewnikach trwać będą modlitwy z udziałem pielgrzymów z całego kraju.

Wcześniej, w sobotę 8 czerwca o 19.00 w łagiewnickiej bazylice rozpocznie się czuwanie modlitewne, które trwać będzie do 21.00 i zakończy się Apelem Jasnogórskim. W niedzielę od 8.30 prowadzone będą rozważania poświęcone temu, jak stawać się wzorem miłości miłosiernej.

O 10.00 zaplanowana jest Eucharystia z udziałem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Podczas tej liturgii zostaną odczytane akty beatyfikacyjne matki Małgorzaty Łucji Szewczyk – założycielki Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (Sióstr Serafitek) i matki Zofii Czeskiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Prezentek. O 15.00 rozpocznie się nabożeństwo Godziny Miłosierdzia, a o 17.00 - dziękczynne Nieszpory.

Matka Małgorzata Łucja Szewczyk (1828-1905) swoje życie poświęciła „najmniejszym”, w których widziała Oblicze cierpiącego Jezusa. Opiekując się osobami starszymi, chorymi, opuszczonymi dziećmi wypełniała Ewangelię miłości, która stała się dla Niej „miejscem” spotkania Zbawiciela. Za przykładem Maryi Bolesnej, którą obrała za Patronkę Zgromadzenia szła drogą zaufania Bożej Opatrzności powtarzając często słowa, które stały się programem i hasłem Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej: Wszystko dla Jezusa przez bolejące Serce Maryi.

Na teren naszej diecezji przybyła najpierw do Hałcnowa - w 1891 r., a w następnym roku rozpoczęła w Oświęcimiu budowę domu macierzystego zgromadzenia, z nowicjatem, a także kościołem klasztornym, domem opieki, ochronką i jadłodajnia dla ubogich. Zapoczątkowała tu działalność ochronki dla dzieci, sierocińca, szkoły hafciarsko-krawieckiej dla dziewcząt, zakładu opieki dla staruszek. Wysyłała siostry także jako pielęgniarki do posługi chorym. Założyła ochronkę również w Hałcnowie i w Żywcu.

W Oświęcimiu 16 czerwca o 12.00 odbędą się główne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk. Eucharystia sprawowana będzie przy polowym ołtarzu w ogrodach klasztoru sióstr serafitek, a następnie odbędzie się przeniesienie relikwii nowej błogosławionej i umieszczenie ich w bocznym ołtarzu klasztornego kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.