Ks. prof. Roman Pindel nowym biskupem

Papież Franciszek 16 listopada mianował ks. prałata Romana Pindla biskupem diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup nominat do tej pory był rektorem Seminarium Duchownego w Krakowie.

Nowy ordynariusz naszej diecezji pochodzi z Wadowic. Urodził się w 1958 r. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie. Po maturze rozpoczął studia teologiczne i kapłańską formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. 22 maja 1983 r. otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu. Od 1986 r. kontynuował studia w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Uwieńczył je w 1990 r. doktoratem, a w roku 2005 otrzymał tytuł profesora.

Ks. prof. dr hab. Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych.

Jako biblista przypominał wielokrotnie: - Kto czyta Pismo Święte, daje Bogu możliwość przemówienia do siebie codziennie, w sposób żywy, skuteczny i bezpośredni. Takiej mocy, trafności, ani skuteczności nie ma żadne ludzkie słowo, nawet najbardziej świętego człowieka. Jest to też najzdrowszy pokarm, jakim możemy żywić naszą wiarę, umacniać naszą nadzieję i karmić miłość...

Pracę naukową ks. prof. Pindel łączył z duszpasterstwem Odnowy w Duchu Świętym, będąc m.in. asystentem kościelnym miesięcznika “List”. W latach 2004-2011 pełnił funkcję ojca duchownego, a od 2011 r. - rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Rok temu został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce.

- Nasz nowy biskup jest osobą bardzo dobrze wykształconą, a przy tym świetnie potrafi tę wiedzę przekazywać zarówno jako wykładowca, jak i podczas parafialnych rekolekcji - o czym mogłem się przekonać, gdy przyjmował takie zaproszenia do mojej poprzedniej parafii - mówi ks. kan. Jan Figura, proboszcz parafii św. Stanisława w Andrychowie i seminaryjny rocznikowy kolega ks. prof. Romana Pindla. - Biskup nominat ma dar dobrego nawiązywania kontaktów z ludźmi i świetnie potrafi rozeznać drugiego człowieka. Jest niesłychanie pogodny, często się uśmiecha, a przy tym potrafi być stanowczy i konsekwentny w działaniu. Dobrze zna księży naszej diecezji - i to także powinno mu pomóc w wypełnianiu z powodzeniem nowych obowiązków - nie ma wątpliwości proboszcz z Andrychowa.

Jeszcze z czasów seminaryjnych ks. kan. Figura zapamiętał ks. prof. Romana Pindla jako wspaniałego organizatora rocznikowych pielgrzymek i zarazem świetnego ich przewodnika.

Jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego i przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce biskup nominat Roman Pindel odważnie podejmował trudne kwestie odpowiedniego przygotowania kleryków do kapłaństwa - także w kontekście podnoszonych w ostatnim czasie bolesnych dla Kościoła zagrożeń, którym podlegają kapłani.

Pierwsze gratulacje

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie z radością przyjął informację o nominacji swojego pracownika ks. prof. dr. hab. Romana Pindla na nowego biskupa diecezji bielsko-żywieckiej.

- W imieniu całej naszej wspólnoty akademickiej wyrażam wdzięczność papieżowi Franciszkowi za docenienie naszego zasłużonego pracownika. Ks. prof. Roman Pindel przez dotychczasowe lata pracy na naszej uczelni dał się poznać jako wybitny biblista, zawsze bardzo dobrze przygotowany do zajęć, potrafiący nie tylko doskonale przekazać wiedzę, ale i umiłowanie słowa Bożego - powiedział ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal, prorektor uczelni.

Czytaj też "Droga do biskupstwa"

 

 

 

 

 

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie... Pobieranie...