Nowy numer 08/2024 Archiwum

W wieku 103 lat zmarła Danuta Boba - prekursorka edukacji domowej w PRL

Danuta z Vašinów Boba - urodzona w 1921 roku w Krakowie - związana była z Kozami i Bielskiem-Białą. W czasach PRL-u z mężem Bartłomiejem niezłomnie walczyła o prawo rodziców do edukacji domowej swoich dzieci, zgodnie z chrześcijańskim systemem wartości.

Trzy tygodnie przed 103. urodzinami, 5 stycznia w Bielsku-Białej zmarła Danuta z Vašinów Boba, urodzona w Krakowie, związana z Kozami i Bielskiem-Białą.

Między 1952 a 1962 r. komunistyczne władze wytoczyły małżeństwu Bobów - Danucie i Bartłomiejowi - 18 procesów, grożąc pozbawieniem praw rodzicielskich i nakazując odebranie dzieci. W końcu jako jedyni w Polsce wywalczyli prawo do edukacji domowej ze względu na różnice światopoglądowe.

Danuta Boba od 1952 do 1981 uczyła piątkę swoich dzieci w domu. 27 stycznia 2021 r. obchodziła setne urodziny. Wówczas została odznaczona tytułem Zasłużonej dla Miasta Bielska-Białej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaką Honorową Honoris Gratia prezydenta Krakowa.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na dzień 103. urodzin pani Danuty - 27 stycznia o 12.00 w kościele św. Maksymiliana w bielskich Aleksandrowicach. Po Mszy św. zmarła zostanie pochowana obok męża na cmentarzu w Kamienicy.

O pani Danucie przeczytacie więcej tutaj:

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy