Nowy numer 22/2023 Archiwum

Pożytek

Ludzie dobrzy są...

Sucharek taki mi się przypomniał, grecki, bajkowy. Napotkała raz świnia stado owiec. Przystanęła i zaczęła się użalać, że ludzie jej nie lubią, że jej imienia używają jako przezwiska, że śmieją się z niej i za nic ją mają. Przy tym nie kryła zazdrości, że owce, choć ani piękniejsze, ani mądrzejsze, człowiek szanuje, kocha i w ogóle sympatycznie się do nich odnosi.
- Może tak jest dlatego - zaczęła tłumaczyć najstarsza, najbardziej doświadczona z owiec - że z nas ma człowiek pożytek jeszcze za naszego życia: mleko i wełnę. A z ciebie korzyść dopiero po twojej śmierci...

Coś w tym jest. Choć w przypadku mediów sympatie zdają się jednak być przeciwne: medialnie lepiej sprzedają się pospolite świństwa niż owcza pokora, cichość i wielkoduszność. Z tym większą radością dowiaduję się o przedświątecznym zrywie szeroko zakrojonej dobroczynności. Od wielu lat prym w tej dziedzinie wiedzie Szlachetna Paczka. W samym tylko Andrychowie akcją tą objęto blisko siedemdziesiąt rodzin, w Czechowicach-Dziedzicach - dwadzieścia pięć. Ma się również czym pochwalić bielskie Towarzystwo Świętego Brata Alberta, które przygotowało dziewięćset paczek dla dzieci. Podziwiam ofiarodawców. Nie tylko tych z szerokim gestem i wielkimi możliwościami, ale, tym bardziej, wszystkich spieszących by podzielić się wdowim groszem.

Jestem pełen uznania dla ludzi, którzy kosztem wolnego czasu prowadzą te zbiórki, kupują produkty, ładują do kartonów, owijają pięknym papierem, starają się, dają z siebie wszystko. Pokazują, że świat jeszcze zupełnie nie zobojętniał, że ludzie dobrzy są... I przy całej swej dobroci nie szukają rozgłosu. Tajemnica zła polega na tym, że jeśli do garnka z zupą ktoś wleje odrobinę trucizny, całą potrawę psuje i zawartość garnka nadaje się tylko do wyrzucenia. Tajemnica dobra polega na tym, że nawet jeśli wszędzie wokół panuje ciemność, wystarczy niewielki płomyk, by ją złamać, przezwyciężyć, a na jej tle choćby niewielkie światełko - zawsze dobrze jest widoczne.

Być dobrym, to znaczy być pożytecznym. Zwłaszcza za życia. Póki jeszcze nie jest za późno.

Zapraszam do lektury:
O Szlachetnej Paczce w Andrychowie można przeczytać TUTAJ.
O Szlachetnej Paczce w Czechowicach-Dziedzicach można przeczytać TUTAJ.
O akcji Towarzystwa Św. Brata Alberta można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy