Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka, pierwsza bazylika w diecezji i pierwsze dziecko w oknie życia - to tylko niektóre z wydarzeń na trwałe wpisanych w historię Kościoła bielsko-żywieckiego w minionym roku.
To nie był przypadek, ale znak Bożej Opatrzności: w Roku Miłosierdzia obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia - świętych Faustyny i Jana Pawła II - nawiedziły 210 parafii diecezji bielsko-żywieckiej oraz kilka kościołów i wspólnot zakonnych.
Peregrynacja rozpoczęła się 20 września 2015 r. na cieszyńskim rynku. Dokładnie dziewięć miesięcy później w bielskiej katedrze św. Mikołaja odbyło się pożegnanie znaków Miłosierdzia. W Godzinie Miłosierdzia, o 15.00, były rozważania oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. Po modlitwie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Pod koniec Mszy św. biskup uroczyście, klęcząc przed obrazem Jezusa Miłosiernego, ponowił zawierzenie całej diecezji Bożemu miłosierdziu, wygłoszone po raz pierwszy w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, na zakończenie trzeciej pieszej pielgrzymki diecezji.
Na ręce księży biskupów mieszkańcy diecezji składali swoje świadectwa doświadczenia Bożego Miłosierdzia w czasie peregrynacji
Urszula Rogólska /Foto Gość
Dziękując wszystkim za przygotowanie czasu peregrynacji, biskupowi Piotrowi Gregerowi za logistykę przedsięwzięcia i kustoszowi peregrynujących znaków ks. Romanowi Kanafkowi, bp Pindel szczególnie ciepło dziękował biskupowi seniorowi Tadeuszowi Rakoczemu, który przewodniczył powitaniu znaków Miłosierdzia w wielu parafiach: - Robił to z prawdziwą radością i wracał nieraz zmęczony, ale bardzo szczęśliwy.
Po Mszy św. mieszkańcy diecezji ustawili się w zdających się nie mieć końca kolejkach i składali na ręce biskupów spisane świadectwa działania Bożej łaski w swoim życiu w czasie peregrynacji. Następnie mężczyźni z parafii katedralnej wzięli na ramiona obraz Jezusa Miłosiernego, a młodzież z duszpasterstwa akademickiego relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II i wraz z biskupami wyprowadzili je przed katedrę. Tutaj obraz ostatni raz stanął na przygotowanym postumencie. Stanęli przy nim samorządowcy i parlamentarzyści z prezydentem Bielska-Białej Jackiem Krywultem, a na placu katedralnym zgromadzili się wszyscy uczestnicy Eucharystii z biskupami. Prezydent podziękował w imieniu mieszkańców miasta za czas doświadczenia obecności Jezusa w łagiewnickim obrazie. Bielska młodzież przyniosła relikwie apostołów Miłosierdzia do samochodu-kaplicy, zaś asysta łagiewnicka przejęła obraz. Wielu obecnych ze wzruszeniem patrzyło, jak widoczny przez szybę obraz oddala się powoli pod eskortą policji.