Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wydarzyło się w 2016 roku

Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka, pierwsza bazylika w diecezji i pierwsze dziecko w oknie życia - to tylko niektóre z wydarzeń na trwałe wpisanych w historię Kościoła bielsko-żywieckiego w minionym roku.

Hałcnów - pierwsza bazylika

Kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie znakiem jedności z papieżem. Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore przewodniczył 2 lipca Mszy św., podczas której ogłoszono dekret papieski z tytułem dla świątyni.

Szczególnie dwa elementy sobotniej liturgii zapadną w pamięć jej uczestnikom. Najpierw, na początku Mszy św., biskup pomocniczy Piotr Greger odczytał wydany pod koniec sierpnia ubiegłego roku papieski dekret podnoszący kościół w Hałcnowie do rangi bazyliki. Po lekturze dokumentu plac kościelny, na którym zebrały się prawie dwa tysiące wiernych, wypełniły najpierw gromkie brawa, a zaraz potem chóralny śpiew: „Chwała na wysokości Bogu”. Drugim historycznym elementem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Wmurowano ją po prawej stronie głównej bramy do kościoła. Po Mszy św. abp Migliore poświęcił tablicę i dokonał jej symbolicznego odsłonięcia.

Wydarzyło się w 2016 roku   Bazylika hałcnowka - widok z ołtarza polowego. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowego samorządu. Okolicznościowy list do uczestników święta skierowała premier Beata Szydło, pochodząca z nieodległego Przecieszyna. Życzyła w nim wzrostu wiary w sercach mieszkańców tak drogiej jej diecezji bielsko-żywieckiej. Na placu przy bazylice stanęła kompania honorowa 18. Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego, poczty sztandarowe, kompania strażaków oraz orkiestra wojskowa. W liturgię włączyły się również schola i chór parafialny. Osobny sektor zajęły siostry zakonne. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły serafitki, które właśnie w Hałcnowie mają swój dom macierzysty. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali funkcjonariusze policji, straży miejskiej, strażacy i wolontariusze. Na czas trwania uroczystości zamknięto dla ruchu kołowego ulicę bezpośrednio przylegającą do sanktuarium. W odwodzie znalazły się także służby sanitarne pogotowia ratunkowego i Maltańskiej Służby Medycznej. Na szczęście, obyło się bez konieczności poważnych interwencji, choć upał dawał się pątnikom srodze we znaki. Niektórzy próbowali szukać ochłody w cieniu z rzadka rosnących na placu wokół bazyliki drzew, inni chowali się pod parasolami.

Każdy z uczestników otrzymał książeczkę z tekstami liturgii oraz krótką informacją o bazylice i przywilejami, jakimi się cieszy. Pielgrzymów zainteresowały zwłaszcza dodatkowe możliwości uzyskania odpustu w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w rocznicę konsekracji bazyliki, to jest 25 kwietnia, a także raz w roku w dowolnym dniu wybranym przez każdego z wiernych osobiście. Księża uczestniczący w koncelebrze dostali pamiątkowe kapelusze oraz monografię dziejów parafii i sanktuarium. Nie lada gratką dla wiernych była możliwość zobaczenia figury z bliska. podobnie jak trzy lata temu, z okazji 20. rocznicy koronacji, i tym razem Panienkę Hałcnowską wyniesiono z kościoła na ołtarz polowy. Specjalnie na tę okazję w pracowni państwa Juraszów w podżywieckiej Przybędzy wykonano nową suknię dla Madonny, haftowaną motywami znanymi ze stroju góralskiego, dodatkowo ozdobioną wotami, ofiarowanymi przez wiernych.

« 2 3 4 5 6 »

Zapisane na później

Pobieranie listy