Nowy numer 49/2023 Archiwum

Hałcnów czeka

Uroczystość nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie odbędzie w sobotę 2 lipca 2016 r. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

KOŚCIÓŁ W HAŁCNOWIE

Hałcnów został założony pod koniec XIII w. Od 1977 r. został włączony w obręb Bielska-Białej.

Bazylika Nawiedzenia NMP jest kościołem późnobarokowym. Zbudowano go w latach 1777-1784, jako filialną świątynie parafii w pobliskich Komorowicach. Pierwotnie do odprawiania nabożeństw dojeżdżali tutaj księża z Komorowic, potem utworzono w Hałcnowie samodzielną kapelanię, z księdzem mieszkającym tutaj na stałe. W 1825 r. biskup tarnowski Grzegorz Ziegler konsekrował kościół. Dopiero w 1860 r. w Hałcowie utworzono w pełni samodzielną parafię.

W 1844 roku papież Grzegorz VI, na prośbę biskupa tarnowskiego, przyznał Hałcnowowi przywilej odpustu zupełnego: w dniu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wówczas 2 lipca) oraz we wspomnienie i Matki Boskiej Różańcowej (7 października).

4 lutego 1945 r. na skutek ostrzały artyleryjskiego kościół wraz z wyposażeniem stanął w ogniu. Lata powojenne upłynęły na jego odbudowie i ponownym wyposażeniu.

W Roku Jubileuszowym 2000 rozbudowano świątynię, powiększając ją o nową, dwupoziomową zakrystię i dwie kaplice: Miłosierdzia Bożego i Niepokalanego Poczęcia NMP.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat odremontowano i obłożono kamieniem ceglany mur okalający kościół wraz ze znajdującymi się w nim kaplicami stacji Drogi Krzyżowej, płaskorzeźby Drogi Krzyżowej poddano gruntownej konserwacji. Odnowiono również kaplicę z figurą św. Judy Tadeusza.

28 sierpnia 2015 r. Ojciec Święty Franciszek wydał dekret o ustanowieniu kościoła Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie Bazyliką Mniejszą. Decyzja to zostanie oficjalnie ogłoszona i wejdzie w życie 2 lipca 2016 roku, w dniu 90. rocznicy pierwszej koronacji hałcnowskiej Piety koronami biskupimi.

O wydarzeniach poprzedzających uroczystość nadania tytułu bazyliki hałcnowskiej świątyni mówi kustosz sanktuarium ks. prałat Stanisław Morawa:

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy