Nowy Numer 16/2024 Archiwum

11 listopada na Podbeskidziu

Będą nabożeństwa, nauka śpiewu na rynku, film "Pilecki" i bieg uliczny. Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości zapowiadają się bardzo interesująco.

Władze miast, parafie, organizacje i związki społeczne, religijne i patriotyczne przygotowały cały szereg imprez, których celem jest rozniecenie wartości i tradycji patriotycznych. Oto, jak będą przebiegać obchody 11 listopada w wybranych miastach naszego regionu.

W Bielsku-Białej odbędą się dwudniowe obchody 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Główne uroczystości poprzedzi złożenie 10 listopada br. przez przedstawicieli samorządu, organizacji kombatanckich oraz służb mundurowych wiązanek kwiatów w miejscach pamięci na terenie miasta. 11 listopada o godz. 15.00  w Kościele św. Maksymiliana Kolbego rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie około godz. 16.30 jej uczestnicy przejdą na Cmentarz Wojska Polskiego przy ul. Saperów, gdzie będzie miał miejsce Apel Poległych. Z tego powodu w godz. 16.30-16.45 nastąpią czasowe utrudnienia w ruchu ulicznym w okolicach kościoła p.w. M. Kolbego w Aleksandrowicach do Cmentarza Wojska Polskiego ulice: Wrzosowa i Cieszyńska.

W Żywcu obchody Święta Niepodległości zainauguruje 11 listopada o godz. 10.00 Msza św. w konkatedrze Narodzenia NMP. Po niej, o godz. 11.00 na Rynku odbędą się oficjalne uroczystości rocznicowe. O godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury zaplanowano koncert Jana Kowalczyka z Miejską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Józefa Łanowskiego.

W Oświęcimiu uroczystości tradycyjnie rozpoczną się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych księży salezjanów, a poprzedzi ją wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez uczniów oświęcimskich szkół. Później  uczestnicy przejdą pod obelisk Niepodległości, a następnie na plac Tadeusza Kościuszki. Tu odbędzie się główna część obchodów narodowego święta. Dodatkowym akcentem tegorocznych uroczystości będzie kilkunastometrowa flaga niesiona przez harcerzy.
Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla mieszkańców, którzy przyjdą w tym dniu na uroczystości, między innymi bieg "Jedenastka na 11 listopada" i bezpłatne zwiedzanie Muzeum Zamek dla osób z biało-czerwonymi elementami. Na rynku stanie strefa biało-czerwona, gdzie  będzie można pomalować twarz w barwy narodowe, otrzymać chorągiewki czy naklejki.
Oświęcim po raz kolejny przyłączył się też do ogólnopolskiej akcji „Mamy Niepodległą”, która polega na bezpłatnym wysyłaniu przez obywateli Rzeczypospolitej okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Autorem kart pocztowych jest Marek Sayan Skwarski. Organizatorem akcji jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a partnerem Poczta Polska. Kartki są już dostępne w wydziale Promocji Urzędu Miasta. Z kolei 11 listopada będą na stoisku w strefie biało- czerwonej.

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy