Nowy numer 38/2023 Archiwum

11 listopada na Podbeskidziu

Będą nabożeństwa, nauka śpiewu na rynku, film "Pilecki" i bieg uliczny. Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości zapowiadają się bardzo interesująco.

Święto Niepodległości w Cieszynie rozpocznie ekumeniczna modlitwa za Ojczyznę w Kościele Jezusowym o godz. 10.00. O 11.00 rozpocznie się manifestacja na Placu Wolności, przy Pomniku Niepodległości obok Liceum im. Mikołaja Kopernika. Stamtąd uczestnicy uroczystości pomaszerują na Rynek. O 11.30 złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego. Tę część obchodów zakończy złożenie kwiatów pod Pomnikiem Legionistów. O 12.30 na Rynku rozpocznie się Lekcja Śpiewania Patriotycznego. Lekcja śpiewania, tak jak zwykle, będzie miała charakter koncertu, aczkolwiek nietypowego, bowiem głównymi wykonawcami będą nie artyści ale publiczność. Honorowy patronat nad VIII Lekcją śpiewania objął Burmistrz Miasta Cieszyna - Ryszard Macura. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, uczestnicy śpiewania otrzymają okazjonalne, bezpłatne śpiewniki, które rozdawane będą 15 minut przed rozpoczęciem i zabiorą je na pamiątkę uczestnictwa w tej niezwykłej imprezie.

W Czechowicach-Dziedzicach o godz. 10.00 mieszkańcy zbiorą się przy Pomniku Niepodległości. Po krótkiej akademii przejdą do kościoła NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie o 11.00 rozpocznie się Msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu nastąpi ceremonia złożenie kwiatów na cmentarzu przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w I oraz II Wojnie Światowej oraz pod tablicą w miejscu wymarszu Legionistów. 11 listopada w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się tradycyjny Bieg Niepodległości. W tym roku bieg ulicami Czechowic-Dziedzic zostanie przeprowadzony w zupełnie nowej formule, na klasycznym dystansie 10 kilometrów. Na starcie czechowickiego Biegu Niepodległości stanie pół tysiąca biegaczy!

« 1 2 3 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy