Nowy numer 38/2023 Archiwum

11 listopada na Podbeskidziu

Będą nabożeństwa, nauka śpiewu na rynku, film "Pilecki" i bieg uliczny. Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości zapowiadają się bardzo interesująco.

W Brzeszczach uroczystości niepodległościowe zainauguruje Msza św. w kościele parafialnym św. Urbana, odprawiona o godz. 10.00. Jej uczestnicy przemaszerują następnie do parku przy ul. Kościuszki. Tutaj złożą kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Kęty zapraszają do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego (Rynek 16) na zwiedzanie bezpłatne wystaw stałych muzeum 11 listopada w godz. 13.00-17.00. O godz. 14.30 w sali wystaw czasowych (piętro) odbędzie się spotkanie „Tu narodziło się wojsko polskie”, poświęcone I wojnie światowej oraz 100. rocznicy pobytu I Brygady Legionów w Kętach i okolicy.

Obchody w Andrychowie rozpocznie o godz. 9.00 Msza św. w kościele św. Macieja. Po niej nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy Legionów Polskich na Rynku. O godz. 11.00 zaplanowano wręczenie medalu „Zasłużony dla Gminy Andrychów” dla Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach oraz koncert odbędą się pod Urzędem Miejskim na płycie przed figurą Św. Floriana (w razie niepogody uroczystość zostanie przeniesiona do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie, ul. Szewska 7). Udział w uroczystościach zapowiedział także Szwadron Ułanów im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.

W Skoczowie obchody Święta Niepodległości będą połączone z odsłonięciem pomnika „Naszym Bohaterom” u zbiegu ulic Targowej i Mickiewicza. Obchody rozpoczną się na rynku o godz. 8.30 śpiewem hymnu i pieśni patriotycznych. Następnie uczestnicy święta przejdą pod pomnik „Naszym Bohaterom”, który zostanie odsłonięty i poświęcony. Jest on kopią monumentu, który został postawiony w tym miejscu w 1924 roku ku czci poległych w bitwie pod Skoczowem w styczniu 1919 roku. Pomnik ten został zniszczony przez Niemców w 1939 roku. Po uroczystościach o godz. 12.00 na rynku będzie można zobaczyć pokaz grupy rekonstrukcyjnej oraz skosztować wojskowej grochówki. Po południu (godz. 16.00 i 19.15) w Teatrze Elektrycznym odbędzie się  na pokaz filmu „Pilecki”. Modlitwy w intencji Ojczyzny odbędą się:  godz. 10.00 w kościele ewangelickim św. Trójcy, zaś o godz. 18.00 w kościele katolickim świętych Apostołów Piotra i Pawła.

« 1 2 3 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy