Muzyką, słowem i obrazem z Kęt popłynęła chwała Pana. W przerwach dzielących występy wokalistów można było zobaczyć koszulę pokutną Matki Borzęckiej i liczący cztery wieki śpiewnik.
417 śpiewaków i muzyków stanęło przed kęcką publicznością ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość XVII Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” w Kętach przeszedł do historii. Główne nagrody zawieźli do domu: Marta Jasek z Żywca oraz zespoły „Attacca” z Wadowic i „Pinokio” z Bielska-Białej. Grand prix festiwalu przyznano białoruskiemu chórowi „Głos duszy” z Mińska. W ciągu dwóch dni przesłuchań na scenie kęckiego domu kultury, który festiwal zorganizował, stanęło łącznie 417 wykonawców.
- Fajne jest to, że ludziom chce się być razem, że śpiewają i to tak, iż uniosło się powietrze - uważa piosenkarka Beata Bednarz, która wraz z Bożeną Grudzińską-Kubik, Januszem Kohutem i ks. Stanisławem Joneczką oceniała występy konkursowe.
Festiwal zaistniał w Domu Kultury w Kętach zrazu jako przegląd umiejętności muzycznych duszpasterskich wspólnot młodzieżowych działających w Kętach i okolicznych miejscowościach. Rozśpiewane spotkania cieszyły się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, więc nadano im charakter konkursowy.
Formuła festiwalu wciąż się rozwija. W tym roku nowością jest wystawa zabytków sakralnych Ziemi Kęckiej. W holu Domu Kultury obok wotów i dewocjonaliów można było zobaczyć koszulę pokutną Matki Celiny Borzęckiej, założycielki zmartwychwstanek, i XVII-wieczny graduał. Wystawę zabytków sakralnych można oglądać do końca października. W pejzaż festiwalu wpisał się także wykład połączony z występem scholi gregoriańskiej.
Konkurs otworzył bp Roman Pindel, dodając młodym wykonawcom otuchy w prezentacji utworów, które nie cieszą się popularnością na rynku muzycznym. Ekumeniczny charakter przeglądu zaznaczył się obecnością wiernych i duchownych wyznań protestanckich i prawosławnych oraz pokazem filmów o szeroko rozumianej tematyce chrześcijańskiej. Wśród wykonawców nie było jednak muzyków reprezentujących inne kościoły chrześcijańskie.
O towarzyszącym festiwalowi wykładzie na temat chorału gregoriańskiego można przeczytać TUTAJ.
Relację z ubiegłorocznej edycji festiwalu „Psallite Deo” można przeczytać TUTAJ.