Nowy numer 48/2023 Archiwum

Każdy odnajdzie swoje miejsce w Kościele!

Bp Roman Pindel w pierwszym liście pasterskim mobilizuje diecezjan: zaangażowanych w Kościół - do dawania świadectwa wiary, niepraktykujących, by zrozumieli Syna Bożego.

Słowo Pasterskie, odczytane w kościołach Podbeskidzia w niedzielę 19 stycznia zostanie wygłoszone osobiście przez bp. Romana Pidnla w tym samym dniu, podczas ingresu do konkatedry w Żywcu.

Nie może być zaskoczeniem, że Bp Roman Pindel, profesor biblistyki, zachęca wszystkich diecezjan, zarówno zaangażowanych w Kościół, jak i dystansujących się od niego, do poznania i zrozumienia Chrystusa. Ukazuje konkretne sposoby realizacji tego zadania, zachęcając diecezjan, by tworzyli grupy biblijne, włączali się w formację proponowaną przez nowe ruchy i stowarzyszenia religijne, uczniów zachęca do aktywnego udziału w katechezie i szkolnych konkursach biblijnych. Biskup ordynariusz wspomina także o „Dziele Biblijnym” - przedsięwzięciu, służącym propagowaniu Pisma Świętego, które działa już od wielu lat, choć w diecezji bielsko-żywieckiej nie wyszło, jak dotąd, poza ramy nielicznych parafii.

Ksiądz biskup zwraca się również do osób dystansujących się od Kościoła. Ma tu zapewne na myśli tych, którzy uważają się za wierzących, choć nie praktykują wiary.

- Nieważne, z jakiego powodu to czynią: czy to zgorszenia, czy grzechu konkretnego członka Kościoła, czy poczucia zawodu, czy usprawiedliwienia swojego życia - pisze bp Roman Pindel i apeluje: - Spróbujcie zrozumieć Syna Bożego, który nazywa Kościół swoją Oblubienicą. Choć po ludzku miałby wiele powodów do tego, by się jej wyrzec, czy ją opuścić, to jednak nie uczyni tego, bo przecież kiedyś wydał za nią samego siebie (Ef 5, 25) a teraz nieustannie pragnie, by była święta, powołując wciąż proroków wzywających do nawrócenia i ludzi prawdziwie świętych. Jeżeli tak wielkie jest miłosierdzie i cierpliwość Syna Bożego wobec Kościoła, jak mogę go sądzić, gdy sam jestem grzeszny i potrzebuję miłosierdzia? - pyta ordynariusz bielsko-żywiecki.

W pierwszym liście pasterskim rysuje się więc zrąb posługi nowego ordynariusza bielsko-żywieckiego. Widać w jego przesłaniu troskę nie tylko o pobożnych, ale również o tych, którzy szukają Boga i prawdy z dala od Kościoła. Bp Roman Pindel, korzystając z wcześniejszego doświadczenia duszpasterskiego i naukowego, będzie szczególnym strażnikiem depozytu wiary i słowa Bożego w Kościele diecezjalnym.
 

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy