Ingres do konkatedry

Bez homagium, ale z pierwszym słowem pasterskim nowy biskup bielsko-żywiecki obejmie władzę w żywieckiej konkatedrze.

W najbliższą niedzielę 19 stycznia bp Roman Pindel dokona ingresu do żywieckiej konkatedry Narodzenia NMP. O 12:30 przewodniczyć będzie Mszy św., podczas której wygłosi też kazanie. Będzie to pierwsze słowo pasterskie, z jakim nowy ordynariusz zwróci się oficjalnie do wiernych. Tym razem nie będzie już składania homagium przez poszczególne stany i grupy wiernych, jak miało to miejsce na zakończenie uroczystości konsekracji biskupiej w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Ingres do konkatedry formalnie dopełni proces objęcia władzy w diecezji przez jej nowego biskupa.

Bp Roman Pindel niejednokrotnie gościł w żywieckiej parafii konkatedralnej, jeszcze jako wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Prowadził tutaj rekolekcje dla młodzieży, a także dla całej wspólnoty parafialnej.

Żywiecki kościół farny Narodzenia NMP został podniesiony do godności konkatedry tą samą bullą papieską z 25 marca 1992, która powołała do życia diecezję bielsko-żywiecką, a na katedrę wyznaczyła bielski kościół św. Mikołaja. Konkatedra stoi niejako w cieniu katedry. Samą jej nazwę można przetłumaczyć z łaciny, jako „współ-katedrę”, kościół „obok” katedry, „wraz” z katedrą albo też „nie osobno z” katedrą. Kościół katedralny uchodzi za „serce” lub też „matkę” diecezji. To centrum życia duchowego i liturgicznego, świątynia, w której biskup ma swój tron - katedrę, gdzie rządzi, uświęca i naucza. Czy wobec tego istnienie konkatedry ma sens? Czy kościół diecezjalny może mieć - w pewnym sensie - dwie matki, dwa serca, dwa centra?

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie... Pobieranie...