Bez homagium, ale z pierwszym słowem pasterskim nowy biskup bielsko-żywiecki obejmie władzę w żywieckiej konkatedrze.
Praktyka ustanawiania konkatedry jest znana i stosowana we współczesnym kościele zasadniczo w kilku przypadkach:
Konkatedrę ustanawia się w tym kościele, który znajduje się w dużym skupisku ludności, najczęściej w mieście i który stanowi centrum duchowe, ciesząc się wielkim uznaniem i popularnością wiernych, także ze względu praktycznych - łatwej dostępności, komunikacji czy też większej ilości miejsca.
Konkatedrę ustanawia się także w miejscowości, która z czasem przekształca się w duży ośrodek miejski, przemysłowy lub administracyjny, populacją przewyższający stolicę diecezji.
Czasami Stolica Apostolska posuwa się jeszcze dalej i to właśnie w nowym, większym ośrodku ustanawia katedrę, zaś świątynię, która niegdyś nosiła ten tytuł, a dziś znajduje się w mieście, które ustąpiło w prestiżu i znaczeniu nowej aglomeracji, ustanawia właśnie konkatedrą.
W Polsce jeszcze nie, ale we Włoszech zdarzały się już przypadki, że mniejsze diecezje scalano w jedną, większą. Wówczas w jednej z nich ustanawiano katedrę, zaś katedry w dotychczasowych, obecnie zlikwidowanych diecezjach, otrzymywały tytuł konkatedry. W Polsce jest obecnie 16 kościołów konkatedralnych. 6 z nich znajduje się - podobnie, jak w naszym przypadku, na terenie diecezji, które swoje nazwy biorą od dwóch miast (np. Bielsko - Żywiec, Szczecin - Kamień czy Zamość - Lubaczów).
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.