Nowy numer 47/2020 Archiwum

Wakacje św. Jana Bosko

Relikwie św. Jana Bosko spędzą trwające ponad miesiąc wakacje w naszej diecezji.

Drodzy bracia i siostry

Ukazując Wam dziś postać ks. Bosko jako świętego „na nasze czasy”, chcę zachęcić każdego i każdą z Was do aktywnego udziału w wydarzeniach związanych z peregrynacją jego relikwii. Różnorodny program tych dni da każdemu szansę odnalezienia czegoś dla siebie. W Szczyrku na Górce relikwie będą przebywać przez ponad miesiąc czasu: od 11 lipca do 13 sierpnia, zaś w oświęcimskim sanktuarium od 15 do 17 sierpnia. Niech ten wakacyjny czas stanie się świętem dla naszej diecezji, dla naszych parafii i dla każdego z nas z osobna.

Według księdza Bosko, wychowanie to nie tylko egzekwowanie systemu nakazów i zakazów, ale przede wszystkim stała, życzliwa obecność wychowawcy przy wychowanku, która ma uchronić go (zapobiec) przed zejściem na niewłaściwą drogę.

Z tego powodu system wychowawczy ks. Bosko bywa nazywany systemem zapobiegawczym, czyli prewencyjnym. Kiedy dziś przeżywamy kryzys idei wychowywania i odczuwamy trudności w przekazywaniu wartości młodemu pokoleniu, być może warto poszukać inspiracji w dziedzictwie wychowawczym tego Świętego, który w najbliższym czasie stanie się nam bliski, również w sensie dosłownym.

Oby wpatrywanie się w postacie świętych pomogło każdemu z nas w podążaniu naszą osobistą drogą świętości. Ta droga, jak mawiał ks. Bosko, jest usłana różami. Róże są piękne, ale mają również swoje kolce. Dołóżmy starań, aby trudy związane z kolcami nigdy nie przesłoniły nam piękna kwiatu, którym jest świętość każdego z nas, naszych rodzin i wspólnot. Aby tak było, udzielam wszystkim mojego pasterskiego błogosławieństwa.

+ Tadeusz RAKOCZY Biskup Bielsko-Żywiecki 

Bielsko-Biała, dnia 18 czerwca 2013 r.

« 1 2 3 4 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama