Nowy numer 47/2020 Archiwum

Wakacje św. Jana Bosko

Relikwie św. Jana Bosko spędzą trwające ponad miesiąc wakacje w naszej diecezji.

Drodzy bracia i siostry

Należą się Wam słowa wyjaśnienia, dlaczego dziś, w czerwcu/lipcu 2013 roku wspominamy osobę św. Jana Bosko. Powody są dwa.

Po pierwsze czynimy to dlatego, że wkrótce będziemy mieli szczęście ugościć księdza Bosko w naszej diecezji. Przybędzie on do nas w swoich relikwiach, które z racji zbliżającej się dwusetnej rocznicy urodzin Świętego peregrynują po całym świecie, odwiedzając miejsca, w których pracują dziś salezjanie. Przyjazd ks. Bosko do Polski jest wielkim wydarzeniem nie tylko dla jego duchowych synów, ale również dla polskiej młodzieży i całego Kościoła w Polsce. Relikwie zostały uroczyście powitane w Warszawie przez władze państwowe i episkopat Polski. W tych dniach ks. Bosko odwiedza naszą ojczyznę, w której nie miał okazji być za życia, ale którą z pewnością widział w swoich proroczych snach i w której dziś realizuje się jego duchowy testament.

W naszej diecezji św. Jan Bosko zatrzyma się na dłużej w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku oraz w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Oświęcim stanowić będzie ostatni etap peregrynacji relikwii po ziemiach polskich, dlatego uroczystości ku czci ks. Bosko będą tam miały wymiar ogólnopolski: przybędzie tam młodzież z całej Polski, przewidziane są również transmisje telewizyjne.

Drugim powodem, dla którego przywołujemy dziś postać św. Jana Bosko jest fakt, że w sierpniu br. zostanie on oficjalnie ogłoszony patronem miasta Oświęcim. Będzie to wydarzenie o tyle znaczące, że patronat nad miastem czy regionem rzadko obejmuje osoba, która z tym regionem nie była osobiście związana. Pomysł, by na patrona Oświęcimia wybrać właśnie Jana Bosko, był inicjatywą oddolną. Narodził się on z przeświadczenia, że charyzmat ks. Bosko bardzo mocno wrósł w oświęcimską ziemię i w duchowość wielu pokoleń jej mieszkańców.

Należy z uznaniem podkreślić, że pomysł ogłoszenia ks. Bosko patronem miasta spotkał się z życzliwą odpowiedzią lokalnych władz samorządowych i społeczeństwa Oświęcimia. Stosowne procedury przebiegły bardzo szybko, zaś oficjalny dekret został już podpisany przez Stolicę Apostolską. Ogłoszenie ks. Bosko patronem Oświęcimia będzie miało miejsce podczas mszy świętej odprawionej 15 sierpnia o godz. 16.00, w obecności Jego relikwii. Wierzymy, że wydarzenie to nie pozostanie tylko urzędowym aktem, ale przyniesie prawdziwe owoce duchowe dla mieszkańców naszej ziemi i pozwoli im zaczerpnąć z wielkiego bogactwa duchowości księdza Bosko.

Święty Jan Bosko mottem swojego życia uczynił zdanie: Da mihi animas, caetera tolle – „Daj mi dusze (ludzi), resztę zabierz.” Choć sam nigdy w Oświęcimiu nie był, to patrząc wstecz na dzieje tutejszego zakładu salezjańskiego z pewnością stwierdziłby, że jego hasło znalazło tutaj swoje szczególne wypełnienie. Tysiące ludzi, którzy zetknęli się z duchowością ks. Bosko, kilka pokoleń absolwentów szkół salezjańskich (nierzadko z ojca na syna), rzesze wiernych modlących się i spowiadających w sanktuariach, a przede wszystkim niezliczona liczba tych, którzy nauczyli się tu od ks. Bosko życiowej mądrości – to wszystko jest zasługą tego skromnego, urodzonego 200 lat temu kapłana z Piemontu, który sam nie mając nic, potrafił ubogacić wielu i uczynić świat lepszym.

« 1 2 3 4 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama