Pielgrzymka po raz pierwszy w historii wyruszy 30 kwietnia z Hałcnowa. 3 maja pątnicy dojdą Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II.
Pielgrzymi pójdą pieszo przez Kozy, Kęty, Witkowice, Wieprz, Tomice, Stanisław Dolny, Radziszów, Mogilany i Świątniki, po drodze omijając główne i ruchliwe trakty komunikacyjne. Trasę przemarszu ustalono już z władzami odpowiedniego szczebla i policją. Przygotowaniami kierują osoby doświadczone w organizacji pieszej pielgrzymki diecezjalnej na Jasną Górę. Pielgrzymka do Łagiewnik będzie też małym sprawdzianem duchowym i kondycyjnym przed sierpniowym wędrowaniem do stóp Czarnej Madonny.
Pielgrzymka łagiewnicka różni się kilkoma szczegółami od jasnogórskiej. Po pierwsze – choć zapisywać się na nią można w kilku miejscach diecezji, to jednak wszyscy pątnicy wyruszą wspólnie. Trzeba będzie dojechać do Hałcnowa ze wszystkich zakątków Podbeskidzia. Wyjątek mogą stanowić Kozy, Kęty, Witkowice, Nidek i Wieprz – mieszkańcy tych miejscowości mogą dołączyć, kiedy pielgrzymka będzie przez nie przechodzić. Przy okazji trzeba jeszcze dodać, że powrót z Łagiewnik pielgrzymi albo ich grupy z poszczególnych parafii lub dekanatów muszą sobie zapewnić sami. Po drugie – zapisy na pielgrzymkę będą przyjmowane tylko do końca marca. Po tym terminie zgłoszenie chęci udziału w pielgrzymce będzie praktycznie niemożliwe. Ograniczenie terminu zgłoszeń związane jest z koniecznością ustalenia liczby pątników na tyle wcześniej, by można było przygotować transport bagażu, miejsca odpoczynku oraz noclegi. Trzeba pamiętać, że pielgrzymka pójdzie na przełomie kwietnia i maja, dni i noce mogą być całkiem chłodne. Nie da się spędzić nocy pod byle namiotem jak w sierpniu, podczas pielgrzymki jasnogórskiej. Wreszcie – po trzecie – chcąc iść na pielgrzymkę do Łagiewnik, wystarczy wziąć jeden dzień urlopu – 30 kwietnia. Pozostały czas to dni wolne od pracy, więc pod tym względem pielgrzymka nie będzie związana z dodatkowymi utrudnieniami.
Celem pielgrzymki będzie najpierw Sanktuarium bł. Jana Pawła II, a następnie Łagiewniki – miejsce kultu Bożego Miłosierdzia i Jego Apostołki św. Siostry Faustyny. Nawiedzenie tych wyjątkowych miejsc, a następnie modlitwa w nich będą okazją do niezwykłych przeżyć w Roku Wiary.
Miejsca, gdzie do końca marca przyjmowane są zapisy na pierwszą Pieszą Diecezjalną Pielgrzymkę do Łagiewnik:
1. Bielsko-Biała: Księgarnia św. Jacka przy Dworcu PKS
2. Żywiec: Parafia Narodzenia NM.
3. Milówka: Parafia Wniebowzięcia NMP
4. Kęty: Księgarnia Katolicka – Rynek 25
5. Andrychów: Parafia św. Macieja
6. Oświęcim: Parafia św. Maksymiliana Męczennika
7. Brzeszcze: Parafia św. Urbana
8. Skoczów: Parafia śś. Apostołów Piotra i Pawła
9. Cieszyn: Parafia św. Marii Magdaleny
10. Czechowice-Dziedzice: Parafia NMP Królowej Polski