Nowy numer 13/2024 Archiwum

Podwyższenie Krzyża w Beskidach

Z Trzech Lipek na Hrobaczą - w linii prostej - jest 11 kilometrów. Z Hrobaczej Łąki do krzyża w Starej Wsi też. Od krzyża w Starej Wsi do szczytu Trzech Lipek dokładnie tak samo.

Krzyż Jubileuszowy na Hrobaczej Łące

poświęcono w roku 2002. Krzyż ma 35 metrów wysokości, jego ramiona mają rozpiętość ponad 10 metrów. Podstawą jest betonowy sześcian bokach długości 6 metrów. Krzyż waży blisko 7 ton. Stoi na dwóch parach podpór. Między nimi biegnie granica Kóz i Międzybrodzia Bialskiego oraz powiatów: bialskiego i żywieckiego. Tak więc krzyż znajduje się na terenie dwóch miejscowości i dwóch różnych powiatów.

Podwyższenie Krzyża w Beskidach   Krzyż na Hrobaczej Łące higua1966.flog.pl Szczyt Hrobaczej Łąki wznosi się na 828 m n.p.m. Od strony Kóz i Bielska-Białej prowadzą tutaj piesze szlaki turystyczne. Żółty szlak wiedzie przez przełęcz „U Panienki”, związaną z liczącym ponad 150 lat kultem Maryjnym. Od strony Międzybrodzia można niemal na sam szczyt dojechać samochodem. Ale droga nie jest łatwa. Średnie nachylenie terenu ma 12 proc., choć zdarzają się odcinki o nachyleniu przekraczającym 22 proc. Przez Hrobaczą Łąkę prowadzi także szlak papieski, którym można przejść aż do Straconki. Szlak upamiętnia jedną z wycieczek górskich ks. Karola Wojtyły.

Przy dobrej pogodzie z Hrobaczej Łąki widać sporą część Śląska i Małopolski oraz Babią Górę, a nawet Tatry. Krzyż na Hrobaczek, rzęsiście oświetlony nocą, można zobaczyć ze znacznej odległości.

Na Hrobaczej Łące obchody święta Podwyższenia Krzyża św. rozpoczną się już w sobotę 13 września. O 11.00 zostanie tutaj odprawiona Msza św. Organizacją nabożeństwa zajmują się w tym roku księża i wierni parafii świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach. Natomiast w niedzielę 14 września uroczystość odpustową Podwyższenia Krzyża świętuje także wspólnota parafialna w Międzybrodziu Bialskim.

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy