GN 24/2018 Archiwum

Podwyższenie Krzyża w Beskidach

Z Trzech Lipek na Hrobaczą - w linii prostej - jest 11 kilometrów. Z Hrobaczej Łąki do krzyża w Starej Wsi też. Od krzyża w Starej Wsi do szczytu Trzech Lipek dokładnie tak samo.

W sumie trzy krzyże tworzą, jeśli spojrzeć z lotu ptaka, trójkąt równoboczny o obwodzie długości 33 kilometrów. Niektórzy widzą w tej wielkości symbol lat Chrystusowych. Wszystkie trzy powstały niemal w tym samym czasie, dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Krzyż na Trzech Lipkach

ma 40 metrów wysokości i waży 17 ton. Wzniesiono go na szczycie wzgórza (386 m n.p.m.), z którego rozciąga się wspaniały widok na Bielsko-Białą i okoliczne tereny. Miejsce zawdzięcza swoją nazwę drzewom, które rosły tutaj jako pozostałość lasu lipowego, zniszczonego podczas walk doby szwedzkiego potopu. W latach 30. XX wieku wzniesiono tutaj krzyż, a wzgórze ufortyfikowano, choć podczas wojny żadne działania militarne nie miały tutaj miejsca. Jej jedynym efektem było wycięcie trzech lip i usunięcie krzyża, gdyż obiekty te mogły służyć jako punkt orientacyjny dla wojsk nieprzyjacielskich.

Krzyż na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej   Krzyż na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej krzyq.flog.pl Przypuszczalnie pierwszy krzyż w tym miejscu stanął na początku XIX wieku dla upamiętnienia 700-lecia budowy starobielskiej świątyni. Kolejny ufundowała katolicka młodzież sto lat później. Obecność lip na wzgórzu tradycja łączy także z przemarszem części wojsk króla Jana III Sobieskiego na odsiecz Wiedniowi właśnie w okolicy Starego Bielska. W latach późniejszych właśnie zasadzaniem lip upamiętniano szlak zwycięskiej armii.

U stóp wzgórza rozciąga się niegdyś samodzielna miejscowość, a dziś dzielnica miasta - Stare Bielsko. Nieopodal znajduje się klasztor sióstr redemptorystek. Ich wspólnota będzie wkrótce świętować ćwierćwiecze obecności i modlitwy na wzgórzu, w pierwszym klasztorze w Polsce.

Krzyż na Trzech Lipkach wzniesiono w 2001 roku, dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu. Tuż obok przebiega zielony szlak turystyczny z centrum Bielska-Białej do Czechowic-Dziedzic oraz międzynarodowy szlak rowerowy Kraków-Morawy-Wiedeń. Na wschodnim zboczu wzgórza funkcjonuje tor motokrosowy. Od zachodu i północy wzgórze otacza zespół przyrodniczo-krajobazowy „Sarni Stok”.

W niedzielę 14 września o 17.00 zostanie odprawiona Msza św. na ołtarzu polowym przy krzyżu na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej. Godzinę wcześniej z osiedla Sarni Stok wyruszy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którego uwieńczeniem będzie wspólna modlitwa na Trzech Lipkach.

 

« 1 2 3 »

Zobacz także

  • krytar
    13.09.2014 13:23
    Czy dałoby się jakoś zdemontować oświetlenie krzyża na Chrobaczej? Sam krzyż w ciągu dnia nie jest zbyt widoczny, ale w nocy strasznie świeci i narzuca swoje światło kilkuset tysiącom mieszkańców. Może nam katolikom, to nie przeszkadza, ale żyjemy we wspólnocie z innymi którym taka ingerencja symbolami w krajobraz i w przestrzeń publiczną może się nie podobać. Później prowadzi to do awantur jak ta z tęczą w Warszawie. Jedni krzyż, drudzy tęczę i tak w kółko. Niech krzyże pozostaną w kościołach. Kto ma potrzebę z krzyżem przebywać to go w kościele znajdzie. Nie widzę potrzeby narzucania krzyża innym w taki nachalny sposób. Poza tym wyobrażacie sobie nasze Beskidy gdyby na każdym szczycie stałby taki świecący krzyż? Skrzyczne, Żar, Szyndzielnia, Babia Góra, Pilsko??
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma