Nowy numer 17/2024 Archiwum

Podwyższenie Krzyża w Beskidach

Z Trzech Lipek na Hrobaczą - w linii prostej - jest 11 kilometrów. Z Hrobaczej Łąki do krzyża w Starej Wsi też. Od krzyża w Starej Wsi do szczytu Trzech Lipek dokładnie tak samo.

W Starej Wsi

krzyż jubileuszowy wzniesiono w 2000 roku na wzgórzu „Biała Glina”, w niewielkiej odległości od kościoła parafialnego. Krzyż ma ponad 31 metrów wysokości. Konstrukcja waży 8 ton. U zbiegu ramion krzyża umieszczono zarys serca, które o zmierzchu podświetlone jest na czerwono. Przy białej iluminacji całego krzyża ten element przykuwa wzrok podróżujących od strony Oświęcimia do Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic.

Podwyższenie Krzyża w Beskidach   Starowiejski krzyż z sercem w środku elawolny.com Krzyż tradycyjnie znajduje się na trasie parafialnej procesji Bożego Ciała. Natomiast z okazji święta Podwyższenia Krzyża św. i związanej z nim uroczystości odpustowej, Msze św. odprawiane są w starowiejskim kościele parafialnym - w niedzielę 14 września o godz. 6.00, 8.00 i 11.00. Przy okazji modlitwy warto również zwiedzić zabytkową, drewnianą świątynię. Systematycznie prowadzone są prace konserwatorskie jego polichromii. Kościół został konsekrowany w roku 1530 i od tego czasu nieprzerwanie służy miejscowej wspólnocie parafialnej.

Plenerowe uroczystości ku czci Krzyża św. odbędą się także w innych miejscach Podbeskidzia. W samo południe - o godz. 12.00 - zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy z Krzyżem Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II. koło Leskowca. W parafii MB Nieustającej Pomocy w niedzielę 14 września o 13.00 rozpocznie się Nabożeństwo Fatimskie, odprawiane w kaplicy na Przegibku. Stąd - jeśli pogoda pozwoli - po jego zakończeniu wierni przejdą w procesji pod Krzyz Jubileuszowy na Bendoszce.

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy