Film i debata o Zofii Kossak: kobiecie mężnej, którą warto poznać

W czwartek 11 maja o 18.00 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się otwarty pokaz nowego filmu o Zofii Kossak "Mulier fortis. Kobieta mężna". Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżysera Adama Kraśnickiego, a poprowadzi ją prof. Zdzisława Mokranowska - znawczyni życia i twórczości Zofii Kossak, wybitnej pisarki i mieszkanki Górek Wielkich. Film i dyskusja przybliży jej niezwykłe życie, cenną twórczość i niespotykany charakter...

Wraz z władzami Wydziału Teologicznego na spotkanie z wybitną pisarką, bohaterką filmu „Mulier fortis. Kobieta mężna” i rozmowę o jej niezwykłym życiu zapraszają: katowickie Duszpasterstwo Nauczycieli Akademickich oraz Klub Inteligencji Katolickiej. - Chcemy w ten sposób uczcić sto lat od czasu, kiedy pisarka zamieszkała na Śląsku, a także 50-lecie istnienia jej muzeum w Górkach Wielkich i 55. rocznicę śmierci - tłumaczą organizatorzy, przypominając, że film ocala pamięć o książkach, ale także o niezłomnej ewangelicznej postawie Zofii Kossak i jej heroicznej wierności Bogu. Spotkanie odbędzie się pod patronatem „Gościa Niedzielnego”.

Zofia na ekranie

Film odpowiada na wiele pytań, m.in. jak to się stało, że rodzina Kossaków zawitała na Śląsk Cieszyński po tragicznych doświadczeniach wojny z bolszewikami, które młoda pisarka opisała w książce „Pożoga”. Widz dowie się, jak toczyło się w Górkach Wielkich życie Zofii, która przyjechała tu po śmierci pierwszego męża - Stefana Szczuckiego. Tutaj wyszła drugi raz za mąż za Zygmunta Szatkowskiego i tu urodziło ich dwoje dzieci: Witold i Anna. Tu powstały też jej największe powieści historyczne, na czele z trylogią: „Krzyżowcy”, „Król trędowaty” i „Bez oręża”. W Górkach Zofia przeżyła także ból straty najstarszego syna, Juliusza Szczuckiego.

Pozostałości spalonego pod koniec II wojny światowej dworu Kossaków w Górkach Wielkich.   Pozostałości spalonego pod koniec II wojny światowej dworu Kossaków w Górkach Wielkich.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W 1939 r. w czasie wojennej ucieczki zamieszkała z dziećmi w Warszawie, gdzie zaangażowała się w ruch oporu, tworząc konspiracyjną organizację Front Odrodzenia Polski i angażując się w podziemną prasę. Tu powstał jej szalenie ważny tekst „Protest”, czyli apel o ratowanie mordowanej przez Niemców ludności żydowskiej. Jak podkreślała w nim, to warunek, by można było być prawdziwym Polakiem i katolikiem. Sama też współtworzyła konspiracyjną organizację pomagającą Żydom: Żegotę. Po aresztowaniu była więziona na Pawiaku, później trafiła do Auschwitz, a przewieziona ponownie na Pawiak otrzymała wyrok śmierci. Dzięki staraniom konspiratorów została uwolniona tuż przed powstaniem warszawskim, w którym wraz z dziećmi wzięła udział. Katolicką pisarkę władze komunistyczne przymusiły do emigracji, z której wróciła dopiero po 1956 r. Ponad dziesięć lat później po raz pierwszy zdobywa się, by stanąć w byłym KL Auschwitz. Niedługo po tej wizycie jej serce nie wytrzymało…

Liczy się prawda

Realizacja filmowego obrazu była możliwa dzięki współpracy TVP-3 Katowice i TVP Historia z Instytutem Pamięci Narodowej, a merytorycznymi konsultantkami były: prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, znawczyni twórczości Zofii Kossak, i dr Joanna Jurgała-Jureczka, dziennikarka, pisarka, autorka biografii pisarki.

Adam Kraśnicki, reżyser filmu dokumentalnego o Zofii Kossak, będzie goście spotkania.   Adam Kraśnicki, reżyser filmu dokumentalnego o Zofii Kossak, będzie goście spotkania.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Reżyser Adam Kraśnicki tuż po premierowym pokazie przyznawał, że jak każdy film, jest on wypadkową pragnień twórców i możliwości, ale każdy wybór podyktowany był dobrem widza. - Bardzo dziękuję, że ten film rzeczywiście powstał. Jeśli będzie on trafiał we wrażliwość widza, zwłaszcza młodego, to będzie znakomita sprawa. Bo mam nadzieję, że spełnią się słowa wypowiedziane przez dr Jurgałę-Jureczkę w zakończeniu filmu i nadejdzie moda na Zofię Kossak - mówił reżyser, dodając, że kierowało nim poczucie powinności, zobowiązania wobec niezwykłej postaci.

« 1 2 »