Fala pomocy dla poszkodowanych po wybuchu gazu w Kobiernicach

Przed tygodniem, 16 października, wybuch gazu doszczętnie zniszczył jeden z domów jednorodzinnych w Kobiernicach, w którym mieszkały trzy rodziny. W ciągu kilku dni, poprzez zbiórkę na portalu zrzutka.pl założoną przez Annę Pawełek, zebrano już ponad ćwierć miliona złotych!

Annę Pawełek doskonale znają mieszkańcy Międzybrodzia Bialskiego i pozostałych miejscowości gmin Czernichów i Porąbka. Od 3 lat jest liderką Szlachetniej Paczki w tych rejonach. Tutaj Paczka pomaga wszystkim potrzebującym przez cały rok - nie tylko w grudniu. Na dramat rodzin w Kobiernicach Ania zareagowała błyskawicznie.

- Chwyciłam laptop i utworzyłam zbiórkę "Odbudowa domu po wybuchu gazu w Kobiernicach”. Wiedziałam, że wspólnie damy radę - opowiada Ania. - To jest już moja 9. zrzutka, z czego 3. w gminie Porąbka. Nigdy ludzie nie zawiedli. Wierzyłam, że i tym razem się uda!

Pierwszym celem było zebranie 200 tys. zł. - Został osiągnięty już po 48 godzinach! Podniosłam więc kwotę do 250 tys. Na tę chwilę już jest przekroczony o ponad 4 tys. zł - dokonano ponad 2800 wpłat! - cieszy się Ania. - Tak naprawdę to jest kropla w morzu potrzeb tych rodzin, które tam mieszkały, a które straciły wszystko. Zostały tak, jak stały - bez niczego...

Anna Pawełek dziękuje wszystkim, którzy dołączyli do akcji pomocy dla mieszkańców Kobiernic.   Anna Pawełek dziękuje wszystkim, którzy dołączyli do akcji pomocy dla mieszkańców Kobiernic.
Anna Pawełek

Ania podkreśla, że miejscowości gminy Porąbka są jej, liderce Szlachetnej Paczki, bardzo bliskie. - Od roku to jest mój kolejny "paczkowy" rejon. Czuję się odpowiedzialna za wszystkie rodziny, o których wiem, że potrzebują pomocy. Pomagam im i wspieram, na ile jestem w stanie. Rodziny wiedzą, że w każdej chwili mogą się zgłaszać do nas, do mnie. I tak też robią. W sytuacji rodzin z Kobiernic będzie tak samo. To nie jest tak, że kończąc zbiórkę, zakończymy akcję pomocy dla nich. Będziemy je wspierać cały czas. Jestem pewna, że ważne jest okazywanie sobie wzajemnie miłości i miłosierdzia. To jest cudowna sprawa i będę to powtarzać niezmiennie. Trzeba sobie pomagać, trzeba się dzielić na miarę swoich możliwości. Nigdy nie wiemy, kiedy coś może spotkać nas i czy my nie będziemy potrzebowali pomocy - mówi.

Ania opowiada, że w domu, który uległ zniszczeniu, mieszkał także chłopak, który w ubiegłym roku był wolontariuszem Szlachetnej Paczki, w rejonie Ani.

- Trzeba sobie pomagać, trzeba się dzielić na miarę swoich możliwości - mówi Anna Pawełek, inicjatorka zbiórki na rzecz poszkodowanych z Kobiernic.   - Trzeba sobie pomagać, trzeba się dzielić na miarę swoich możliwości - mówi Anna Pawełek, inicjatorka zbiórki na rzecz poszkodowanych z Kobiernic.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Kiedy zakładałam zrzutkę, nie wiedziałam zupełnie nic o poszkodowanych, a tym samym nie wiedziałam też o moim zeszłorocznym wolontariuszu. Najważniejsza sprawa to pomóc tym, którzy pomocy potrzebują! - podkreśla.

Inicjatorka zbiórki dodaje: - Tak, jak jest w tytule zrzutki - jej celem jest odbudowa zniszczonego przez wybuch domu. Każda wydana złotówka zostanie udokumentowana fakturą - będę je systematycznie dodawać na "Zrzutce", by każdy mógł się dokładnie zapoznawać z wydatkami - dodaje Ania.

Gaz wybuchł w piątek 16 października tuż po godz. 8. Zniszczeniu uległ dwukondygnacyjny budynek, w którym mieszkało w sumie 9 osób. W chwili wybuchu trzy osoby - dwoje dorosłych i dziecko - znajdowały się poza budynkiem. Wewnątrz było czterech dorosłych i dwoje dzieci. Dzieci i troje dorosłych zostało ewakuowanych. Podczas akcji ratunkowej spod gruzów strażacy wydobyli czwartą osobę - 68-latkę w bardzo ciężkim stanie. Pomimo reanimacji mieszkanka domu zmarła.

Każdy, kto chciałby dołączyć do "Zrzutki" na rzecz rodzin z Kobiernic, może wpłacić dowolną kwotę TUTAJ.

Natomiast o Ani i jej drużynie Szlachetniej Paczki pisaliśmy m.in. TUTAJ.

« 1 »