Chcesz pomagać? "Paczkowa" drużyna czeka w Międzybrodziu Bialskim

Na razie jest ich pięcioro. Żeby mógł się wydarzyć kolejny grudniowy "Weekend cudów", wolontariusze "Szlachetnej Paczki" z gmin Czernichów i Porąbka już dziś potrzebują solidnego wsparcia! Chcesz z nimi porozmawiać o pomaganiu? Zapraszają w sobotę 18 lipca od 10.00 do 15.00.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia o "Szlachetnej Paczce" mówi niemal cała Polska. To wtedy do najbardziej potrzebujących rodzin i osób samotnych w całym kraju (odnalezionych wcześniej przez wolontariuszy), docierają okazałe paczki przygotowane przez darczyńców.

Dla wielu paczkowych drużyn pomaganie nie ogranicza się jednak do grudniowej akcji. Wśród ekip, które wspierają najuboższych, chorych i samotnych przez cały rok, jest ekipa Szlachetnej Paczki z rejonu Czernichów. Dołączyli do ogólnopolskiego przedsięwzięcia w 2018 r. dzięki Annie Pawełek, która została liderką rejonu. Dziś rejon ten obejmuje miejscowości dwóch gmin: Czernichów i Porąbka. Razem z Anną drużynę tworzą: Anna Czulak, Beata Wojciuch, Aleksandra Gołąb i Tomasz Gołąb.

By pomóc mądrze, przygotowania do grudniowej akcji rozpoczynają już teraz. W sobotę 18 lipca od 10.00 do 15.00 będą czekali przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Międzybrodziu Bialskim na wszystkich, którzy chcą do nich dołączyć. Będzie okazja do indywidualnej rozmowy i poznania szczegółów paczkowego wolontariatu.

- W tym roku jesteśmy szczególnie potrzebni z powodu epidemii - mówi Anna Pawełek. - Przekonaliśmy się o tym szczególnie w Czernichowie. Wspieraliśmy pracowników tutejszego ośrodka opieki. Wsparcia potrzebowali także seniorzy w całej gminie - głównie rozmowy, kontaktu telefonicznego. Nasi wolontariusze zostawiali namiary telefoniczne na nas w skrzynkach pocztowych. Byliśmy gotowi na każde wezwanie. Dziś wiemy, że bardzo wiele osób straciło pracę, a tym samym źródło dochodów. Oficjalnie "Paczka" zaczyna szukać rodzin kwalifikujących się do programu jesienią, po szkoleniach wolontariuszy, a my już dziś mamy dwanaście rodzin, o których wiemy, że będą potrzebować pomocy. Bardzo potrzebujemy rąk do pracy, wolontariuszy, ludzi wielkich serc, którzy chcą podjąć wyzwanie, poszerzyć swoje horyzonty, nauczyć się rozsądnie i odpowiedzialnie pomagać.

Anna Pawełek i Anna Czulak zachęcają do dołączenia do ekipy wolontariuszy.   Anna Pawełek i Anna Czulak zachęcają do dołączenia do ekipy wolontariuszy.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- W ubiegłym roku odwiedziliśmy ponad 40 rodzin. Połowa z nich została zakwalifikowana do programu pomocy. Im będzie nas więcej, tym lepiej pomożemy: odnajdziemy więcej potrzebujących, dotrzemy tam, gdzie z pomocą nie dotarł jeszcze nikt - dodaje Anna Czulak. - Specyfiką naszego rejonu jest także ukształtowanie terenu - nieraz trzeba pokonywać górskie drogi, docierać w miejsca trudniej dostępne, ale działamy razem. Pomagają nam też strażacy.

Wolontariusze z rejonu "Czernichów i okolice" przekonują, że przyda się każda para rąk, która chce pomóc na sto procent, ale nie ponad swoje możliwości. Praca wolontariusza - po specjalistycznych przeszkoleniach - będzie wymagała m.in. odwiedzin w domach rodzin, rozmowy z nimi, poznania ich historii, konkretnych potrzeb.

- To zadanie bardzo odpowiedzialne, ale nie niemożliwe. W paczkowej drużynie naprawdę sprawdza się motto: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Tu zawiązujemy przyjaźnie, pomagamy sobie nawzajem, nikt nigdy nie zostaje sam z zadaniem - podkreślają wolontariuszki. - To, co daje nam największa satysfakcję, to fakt, że wolontariusz Paczki daje szansę na zmianę historii życia ludziom w potrzebie. Przychodzimy z pomocą tam, gdzie inni nie mają odwagi przyjść lub są obojętni. Odwiedziny u samotnych, seniorów, rodzin, niepełnosprawnych uczą dostrzegać prawdziwe ludzkie problemy, dają możliwość poznawania ludzi, których dotknęła bieda, ale też szansę na przywrócenie im godności. I to daje każdemu z nas ogromną radość.

Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia - po ukończeniu 18. roku życia. Młodsi, 16-17-latkowie mogą zostać wolontariuszami wspomagającymi, którzy będą odwiedzać rodziny razem z wolontariuszami pełnoletnimi.

Kandydaci na wolontariuszy mogą zgłaszać się także telefonicznie lub mejlowo do Anny Pawełek - tel. 733-035-372; e-mail: paczka.czernichow@onet.pl.

Także inne rejony "Szlachetnej Paczki" już szukają wolontariuszy. By nim zostać, wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i odszukać rejon, w którym chce się pomagać.

Historię wolontariuszy czernichowskiej ekipy "Szlachetnej Paczki" przedstawmy także w papierowym "Gościu Bielsko-Żywieckim" nr 31.

« 1 »