Prawie 40 oazowiczów wraz z ks. Andrzejem Żmudką rozpoczęło dziś w bielskiej katedrze św. Mikołaja rekolekcje formacyjne trzeciego stopnia. To jedyny turnus, który odbędzie się w pełnym wymiarze piętnastu dni. Młodzi poznają kilkanaście najpiękniejszych i najważniejszych miejsc w całej diecezji.
Jak tłumaczy ks. Andrzej Żmudka, moderator jedynego tym roku turnusu rekolekcji III stopnia Ruchu Światło-Życie w diecezji bielsko-żywieckiej, jego temat to "Nasze miejsce w Kościele".
- W tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią, mamy wyjątkowe rekolekcje, które można by nazwać: "Poznaj diecezję" - mówi ks. A. Żmudka. – Każdego dna będziemy w innym, ważnym dla naszej diecezji i wspólnoty Ruchu Światło-Życie, miejscu. Będziemy na nowo odkrywali nie tylko Kościół jako instytucję czy tą przestrzeń globalną, powszechną, ale przede wszystkim tę naszą lokalną, partykularną.
W tym roku inaczej niż w dotychczasowej historii ruchu oazowego, rekolekcje nie mają charakteru stacjonarnego. Każdego dnia ich uczestnicy będą samodzielnie docierać na inne miejsce spotkania, a po południa wracać do domów.
Program - typowo oazowy - jest oparty o tradycję rzymskich kościołów stacyjnych. Dziś rekolekcje rozpoczęły się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Tutaj z oazowiczami spotkał się biskup Piotr Greger. A wśród miejsc, które odwiedzą oazowicze w kolejne dni będą m.in.: kościoły: św. Pawła na os Polskich Skrzydeł, a także: Hałcnów, Aleksandrowice, Biała, Pierściec, Żywiec, Bielany, Rajcza, Cieszyn, Kęty i Oświęcim.
Uczestnicy rekolekcji III stopnia w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej.W każdym z miejsc, młodzież będzie się spotykać z inną wspólnotą, zaangażowaną w życie danej parafii. Będą wśród nich m.in. Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota "Galilea", Szkoła Nowej Ewangelizacji, Oaza Rodzin, grupy charytatywne czy wspólnota liturgiczna dorosłych, ale i wspólnoty zakonne - m.in. siostry klaryski z Kęt.
- Spotkamy się z ludźmi, którzy tworzą żywy Kościół. To jest dla nas ważne. W tym roku nie szukamy daleko, ale u siebie, w sąsiedztwie - mówi moderator i dodaje: - Zależało nam na tym, żeby trzeci stopień formacji był przeżyty w pełni. Jest to możliwe także dlatego, że większość uczestników, to osoby pełnoletnie. Możemy sobie pozwolić na podjeżdżanie do wielu miejsc - dodaje ks. Żmudka. - Już od dnia zapisów bardzo mnie zbudowała postawa młodzieży. Byłem zaskoczony tym, że zapisało się aż ponad 40 osób! To mnie utwierdziło w przekonaniu, że decyzja o przygotowaniu 15-dniowych rekolekcji (choć też w reżimie sanitarnym) była słuszna, że Pan Bóg chciał, żebyśmy to zrobili.
Ks. Żmudka przyznaje, że taka forma rekolekcji to wyzwanie zarówno dla prowadzącej je diakonii jak i uczestników, stąd jego prośba do wszystkich diecezjan o modlitwę za młodych.
Już dziś, podczas Mszy św. w katedrze tę modlitwę obiecał oazowiczom bp Piotr Greger, który sprawował Mszę św. wraz z ks. Żmudką i ks. Piotrem Niemczykiem. W katedrze byli obecni także młodzi oazowicze, którzy już uczestniczyli bądź będą uczestniczyli w rekolekcjach formacyjnych Oazy Nowej Droga i Oazy Nowego Życia niższych stopni. W tym roku trwają one przez siedem dni. O pierwszym turnusie pisaliśmy TUTAJ.
Bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. dla oazowiczów.W czasie liturgii Słowa oazowicze słuchali czytań z Księgi Ezechiela (Ez 47, 1-2. 8-9. 12;) o zapowiedzi chrztu, następnie z Listu do Koryntian (1 Kor 3, 9b-11.16-17;) , w którym św. Paweł mówi, że ochrzczony jest świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w nim oraz z Ewangelii św. Jana (J 2, 13-22) o odpowiedzialności za Kościół: Jezusie w świątyni, w której urządzono miejsce handlu.
Przed skomentowaniem biblijnych czytań, biskup mówił młodym, że sam jest wychowankiem Ruchu Światło-Życie i przeszedł całą jego formację - także jako moderator.