Około 3,5 tys. osób modliło się dziś, 14 sierpnia, w strugach deszczu podczas Mszy św. sprawowanej w 78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana w byłym niemieckim obozie KL Auschwitz.
Eucharystię na placu apelowym przy Bloku 11, poprzedziły nabożeństwo upamiętniające Męczennika w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz modlitwa w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Następnie ich uczestnicy przeszli w dwóch pielgrzymkach do muzeum obozu Auschwitz, gdzie złożono kwarty pod ścianą straceń i w celi śmierci o. Kolbego.
Podczas liturgii, wraz z abp. Jędraszewskim, przy ołtarzu stanęli abp Ludwig Schick z Bambergu, który na maksymilianowe uroczystości przyjechał już po raz dziesiąty i reprezentował Konferencję Episkopatu Niemiec; bp Jerzy Maculewicz OFMConv, administrator apostolski w Uzbekistanie, emerytowany biskup rzeszowski Kazimierz Górny oraz bp Piotr Greger, który w imieniu gospodarza miejsca - bpa Roman Pindla - i własnym, witał wszystkich obecnych.
Msza św. na placu obozowym byłego, niemieckiego KL Auschwitz.Nie zabrakło także współbraci ojca Maksymiliana - prowincjałów franciszkańskich z Krakowa i Warszawy - o. Mariana Gołąba OFMConv. i o. Wiesława Pyzio OFMConv., jak i księży Manfreda Deselaresa i Jana Nowaka z Centrum Dialogu i Modlitwy oraz duszpasterzy z różnych części diecezji bielsko-żywieckiej, całej Polski i spoza jej granic.
Witając wszystkich, bp Piotr Greger powiedział, iż Oświęcim jest miejscem szczególnym - nie tylko na mapie diecezji bielsko-żywieckiej. Miasto odwiedziło trzech ostatnich papieży - św. Jan Paweł II w 1979 roku, Benedykt XVI w 2006 roku oraz Franciszek trzy lata temu, podczas Światowych Dni Młodzieży.
Od lewej: abp Ludwig Schick, bp Kazimierz Górny, bp Jerzy Maculewicz OFMConv. i bp Piotr Greger.- Wyjątkowość Oświęcimia mierzy się także świętością tych, którzy na obozowym ołtarzu złożyli ofiarę ze swego życia - zaznaczył bp Greger. - Przed pięcioma dniami obchodziliśmy rocznicę śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein, a dziś świętujemy rocznicę narodzin dla nieba św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Bp Greger przypomniał fragment przemówienia św. Jana Pawła, swoiste świadectwo Benedykta XVI i przejmujące milczenie Franciszka. Zaznaczył, że spotkanie w rocznicę ziemskiej śmierci św. Maksymiliana łączy wszystkich w modlitwie o dar pojednania.
Rozpoczynając kazanie, abp Jędraszewski zwrócił uwagę, iż chce mówić o Ojczyźnie, "wyznaczonej przez obecność chrześcijan i męczenników”: - Wszędzie tam, gdzie jest Kościół, od samych początków jego istnienia, tam byli także męczennicy, a także znaki ich wiary w ostateczne zwycięstwo i nieśmiertelność, dzięki zwycięstwu Chrystusa.