Dwa lata temu kościół parafialny w Bielsku-Białej-Hałcnowie, jako pierwsza świątynia w diecezji bielsko-żywieckiej, otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.
Stosowny dekret Ojciec Święty Franciszek wydał 28 sierpnia 2015 r. Decyzja ta została ogłoszona 2 lipca 2016 roku, w dniu 90. rocznicy pierwszej koronacji hałcnowskiej Piety koronami biskupimi.
- Bóg wybrał to miejsce, by okazywać swoje miłosierdzie - powiedział bp Roman Pindel, witając uczestników uroczystości podniesienia kościoła Nawiedzenia NMP do godności bazyliki mniejszej, w sobotę 2 lipca 2016 r.
Natomiast przewodniczący uroczystej liturgii ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przypomniał, że nadanie tego tytułu ma za zadanie pogłębienie więzi kościoła z Ojcem Świętym.
- Przy okazji dzisiejszej uroczystości można mówić zarówno o zaszczytach, jak i o zobowiązaniach - kontynuował arcybiskup. - Ten tytuł mówi nie tyle o znamienitych wydarzeniach, jakie w tym kościele się dokonały, ale nade wszystko o obecności Jezusa i Maryi, która buduje żywą wspólnotę chrześcijańską tych, którzy tę świątynię odwiedzają, by doświadczoną tutaj miłość nieść potem dalej.
Relację z uroczystości ogłoszenia kościoła w Hałcnowie bazyliką mniejszą można przeczytać TUTAJ.
Pietę wyniesiono z Bazyliki na ołtarz polowy. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Hałcnów został założony pod koniec XIII w. Od 1977 r. został włączony w obręb Bielska-Białej. Bazylika Nawiedzenia NMP jest kościołem późnobarokowym. Zbudowano go w latach 1777-1784, jako filialną świątynie parafii w pobliskich Komorowicach.
Pierwotnie do odprawiania nabożeństw dojeżdżali tutaj księża z Komorowic, potem utworzono w Hałcnowie samodzielną kapelanię, z księdzem mieszkającym tutaj na stałe. W 1825 r. biskup tarnowski Grzegorz Ziegler konsekrował kościół. Dopiero w 1860 r. w Hałcowie utworzono w pełni samodzielną parafię.
W 1844 roku papież Grzegorz VI, na prośbę biskupa tarnowskiego, przyznał Hałcnowowi przywilej odpustu zupełnego w dniu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wówczas 2 lipca) oraz we wspomnienie i Matki Boskiej Różańcowej (7 października).
4 lutego 1945 r. na skutek ostrzały artyleryjskiego kościół wraz z wyposażeniem stanął w ogniu. Lata powojenne upłynęły na jego odbudowie i ponownym wyposażeniu.
W Roku Jubileuszowym 2000 rozbudowano świątynię, powiększając ją o nową, dwupoziomową zakrystię i dwie kaplice: Miłosierdzia Bożego i Niepokalanego Poczęcia NMP.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat odremontowano i obłożono kamieniem ceglany mur okalający kościół wraz ze znajdującymi się w nim kaplicami stacji Drogi Krzyżowej, płaskorzeźby Drogi Krzyżowej poddano gruntownej konserwacji. Odnowiono również kaplicę z figurą św. Judy Tadeusza.