Jak minął rok 2017?

Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w diecezji, o których pisaliśmy w naszym "Gościu".

Większość inicjatyw duszpasterskich i społecznych, podejmowanych w minionym roku w Kościele bielsko-żywieckim, nawiązywało do wspomnienia o bulli św. Jana Pawła II z 25 marca 1992 r., powołującej do życia diecezję bielsko-żywiecką i ustanawiającej jej pierwszego pasterza - bp. Tadeusza Rakoczego. Mamy kolejną bazylikę. Rozwija się inicjatywa katechez dla dorosłych, które głoszą biskupi i kapłani. Rośnie liczba uczestników pielgrzymek i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Rodzime tradycje i lokalne inicjatywy dobroczynne są dostrzegane i doceniane w skali ogólnopolskiej. Rośnie liczna obywateli Ukrainy, którzy na Podbeskidzie przyjeżdżają w poszukiwaniu pracy; diecezja podejmuje próby organizowania stałej opieki duszpasterskiej dla nich. Zaś znakiem pogłębienia życia religijnego jest między innymi konsekracja czterech kolejnych dziewic a także niespodziewanie liczny udział wiernych w pielgrzymkach i plenerowej akcji duszpasterskiej „Różaniec do granic”.
Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem wybranych, niektórych wydarzeń, trwale wpisujących się w przeszłość minionego roku 2018. Przekazujemy je Czytelnikom z pewną świadomością, że nie oddają one w pełni bogactwa treści i form powszedniego i świątecznego doświadczenia wiary, które ma wymiar nie tylko diecezjalny, ale również parafialny i rodzinny.


Prezydent na orszaku

Prezydent Andrzej Duda podziękował wierzącym katolikom i ewangelikom za budowanie wspólnoty   Prezydent Andrzej Duda podziękował wierzącym katolikom i ewangelikom za budowanie wspólnoty
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Coraz większą popularnością cieszą się największe plenerowe Jasełka w Polsce czyli Orszak Trzech Króli. W jego cieszyńskiej edycji uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką. Para prezydencka wzięła udział we Mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny, której przewodniczył bp Roman Pindel.
Po Mszy św. wierni udali się na pobliski rynek, gdzie powitano Trzech Króli - w ich role wcielili się pracownicy nauki. Uroczystość miała charakter ekumeniczny, wzięli w niej udział również przedstawiciele parafii ewangelicko-augsburskiej. Sam prezydent zwrócił uwagę na przypadające rocznice: 25 powołania do życia diecezji bielsko-żywieckiej oraz 500. Reformacji.


 

« 1 2 3 4 5 »