Józef Jarosz, Joanna Jachnicka, Barbara Zolich i śp. Henryk Kociołek - to dzięki ich odwadze i determinacji powstał kościół św. Józefa na Złotych Łanach. To o nich napisał Maksymilian Pryga w swojej książce - pierwszej w historii parafii.
W kazaniu ks. Maślanka przypomniał początki walki o kościół św. Józefa, podzielił się osobistymi wspomnieniami i podkreślił, że cel budowy kościoła był jeden: "Bogu na chwałę, ludziom na zbawienie".
W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz: Stanisław Szwed sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej z żoną Małgorzatą, Jan Chrząszcz - wicewojewoda śląski, senator Andrzej Kamiński i Przemysław Drabek wiceprzewodniczący bielskiej rady miejskiej, którzy pomogli w wydaniu książki. Z ich rąk bohaterowie ze Złotych Łanów odebrali gratulacje, wyrazy uznania i specjalne podziękowania.
Od lewej: ks. Józef Pilch, ks. Stanisław Maślanka, ks. Józef Walusiak, którzy wraz z ks. Stanisławem Wójcikiem sprawowali Mszę św. w dniu promocji książki o kościele na Złotych Lanach
Urszula Rogólska /Foto Gość
Nie zabrakło sióstr ze zgromadzenia Córek Bożej Miłości - to ich kaplica klasztorna przy ul. Żywieckiej, stała się miejscem sprawowania liturgii w czasach budowy ośrodka duszpasterskiego, a później parafii na Złotych Łanach.
Ks. proboszcz Stanisław Wójcik dziękował zarówno czwórce zdeterminowanych parafian, jak i autorowi książki: - Jesteśmy bardzo wdzięczni, bardzo, za tę pierwszą książkę, pierwszą część, która została poświęcona naszej parafii, aby ocalić od zapomnienia ten cały wysiłek, włożony w starania o budowę kościoła.
Autor książki Maksymilian Pryga zaznaczył, że jest ona szczególnym wyrazem wdzięczności wobec znanych i nieznanych bohaterów tamtych czasów, mieszkańców osiedla, które w planach władz miało być "miejscem bez Boga".
Gościem spotkania był także historyk Jerzy Polak, który wygłosił krótką prelekcję o historii Złotych Łanów.
O tym, jak powstała książka, przeczytacie także tutaj, w tekście O Józefach ze Złotych Łanów.