Nowy numer 38/2023 Archiwum

Zawierzenie Sercu Maryi

To będzie prawdopodobnie pierwsze w historii poświęcenie polskiej diecezji Niepokalanemu Sercu NMP.

W stulecie objawień maryjnych w portugalskiej Fatimie bp Roman Pindel poświęci diecezję bielsko-żywiecką Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystość odbędzie się w sobotę 13 maja w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej na Obszarach.
- To okazja do postawienia sobie pytania o dojrzałość wymiaru maryjnego naszej wiary - stwierdza biskup bielsko-żywiecki w okolicznościowym liście, odczytanym wiernym w niedzielę 7 maja.

Są ku temu szczególne powody. Blisko jedna trzecia kościołów parafialnych na Podbeskidziu nosi wezwania Maryjne. W diecezji tysiące kobiet i mężczyzn buduje swoją pobożność w oparciu o Żywy Różaniec, Apostolat Maryjny, Nowennę Pompejańską, udział w nabożeństwach i pielgrzymkach maryjnych. Rok 2017 również odciśnie wyjątkowe znamię maryjne na życiu lokalnego kościoła. Rychwałd - jako drugie po Hałcnowie sanktuarium maryjne - cieszyć się będzie kościołem noszącym tytuł Bazyliki Mniejszej. Decyzja w tej sprawie już zapadła w Watykanie, zaś oficjalne jej ogłoszenie nastąpi 23 lipca. 2 lipca biskupie korony uwieńczą czczoną w Rajczy kopię ikony jasnogórskiej, znaną jako Pani Kazimierzowska. 6 sierpnia wyruszy 26. piesza pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej na Jasną Górę. Do historii przejdzie także poświęcenie diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi.

Obchody stulecia objawień fatimskich odbędą się w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej Obszarach (ul. Krausa 40) w sobotę 13 maja. Zainauguruje je o 16.00 czuwanie modlitewne, przygotowane przez młodzież. O 17.00 rozpocznie się Msza św., uwieńczona procesją różańcową. Do udziału w uroczystości bp Roman Pindel zaprasza szczególnie członków parafialnych grup różańcowych oraz wszystkich diecezjan, którym bliska jest pierwsza Uczennica Mistrza z Nazaretu, „która daje przykład, jak z wiarą przyjmować Słowo Boże, jak je rozważać i zachowywać w swoim sercu, jak być coraz bardziej uległym wobec Bożych zamiarów w stosunku do nas”.

Parafia na Obszarach przygotowuje się do przyjęcia tysięcznej rzeszy pielgrzymów. Pracami kieruje miejscowy proboszcz ks. dr Jan Duraj. W porozumieniu z władzami samorządowymi oraz miejskim zarządem dróg w sąsiedztwie kościoła nastąpią niewielkie zmiany w organizacji ruchu, umożliwiające dojazd i parking samochodom i autokarom pielgrzymów. Dla tych, którym nie wystarczy miejsca w kościele, przygotowane będą miejsca siedzące na zewnątrz oraz telebim, na którym będzie można oglądać akcję liturgiczną z kościoła. Teren nabożeństwa i procesji zostanie odpowiedni nagłośniony. Po uroczystości zaplanowano także agapę z poczęstunkiem z ciast i kuchni polowej.

- Ufamy, że Niepokalana będzie wypraszała nam pomoc i obronę przed złem i niebezpieczeństwem. Okaże się dla nas jeszcze bardziej Matką Miłosierdzia, którego tak bardzo potrzebujemy - stwierdza bp Roman Pindel w swoim zaproszeniu.

Wezwanie do poświęcenia ogarniętej pożogą terroru komunistycznego Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi usłyszała jedna z wizjonerek fatimskich, siostra Łucja, podczas widzenia w kaplicy klasztornej w Tuy, w Hiszpanii, 13 czerwca 1929 r.

- Przyszła chwila, w której Bóg wzywa Ojca Św., aby wspólnie z biskupami całego świata poświęcił Rosję memu Niepokalanemu Sercu, obiecując ją uratować za pomocą tego środka. Tyle dusz zostaje potępionych przez sprawiedliwość Bożą z powodu grzechów przeciwko mnie popełnionych. Przychodzę przeto prosić o zadośćuczynienie.

Akt ten podjął 31 października 1942 r. w Rzymie, poszerzając go o cały pogrążony w wojnie świat papież Pius XII. Ten sam papież ustanowił święto Matki Bożej Królowej (obecnie obchodzone 22 sierpnia) i nakazał, by w tym dniu we wszystkich kościołach odnawiano akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.

8 września 1946 roku na Jasnej Górze biskupi z udziałem ponad miliona wiernych wypowiedzieli akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

13 maja 2017 roku, prawdopodobnie jako pierwsza w Polsce, diecezja bielsko-żywiecka dokona aktu zawierzenia Kościoła diecezjalnego Niepokalanemu Sercu Maryi.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy