Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Fenomen EDK

Dlaczego dorośli ludzie taplają się w błocie?

Przeszedłem Ekstremalną Drogę Krzyżową. Właściwie przebiegłem. Żeby było jeszcze bardziej ekstremalnie. I żeby było szybciej, bo z rana, następnego dnia musiałem podjąć swoje zwyczajne obowiązki.

Biegliśmy we trzech, od początku do końca, w ciszy. Najpierw w sporym jeszcze ruchu miejskim, wśród aut i przechodniów. Potem w błocie z resztkami zeszłorocznych liści i śniegu. I w takiej mgle, że własnych butów nie było widać.

Cudem chyba jakimś nie zgubiliśmy drogi na uwieńczony krzyżem szczyt Hrobaczej Łąki w Beskidzie Małym. Później pozostały już tylko niekończące się kilometry monotonnego asfaltu, uśpione domostwa, szczekające psy. I kolejne krzyże: w Starej Wsi i na starobielskim wzgórzu Trzy Lipki. Kręgiem o obwodzie 47 kilometrów z okładem otoczyliśmy Bielsko-Białą krokami modlitwy.

Gdyby zsumować dystans każdego z naszej trójki, wyszłoby 153 - tyle samo kilometrów, ile ryb złowili uczniowie, gdy Zmartwychwstały kazał im o poranku, po siermiężnej nocy, raz jeszcze zarzucić sieci na połów.

Z piątku na sobotę, przed samą Niedzielą Palmową, tysiące ludzi na całym Podbeskidziu poszło się spocić, nie przespać nocy, utytłać błotem. Dla Jezusa. I dla siebie.

Nie wszyscy podołali wyznaczonym trasom. Wielu wróciło wcześniej, dając za wygraną. To nie ma znaczenia. Żeby zasmakować w szaleństwie krzyża, wystarczy w ogóle się ruszyć, wystartować, podjąć decyzję.

Kto przezwycięży siebie, kto przeżyje choćby kilka pierwszych stacji, wraca do domu ten sam, ale już nie taki sam. A przecież o to chodzi: żeby się nawracać, żeby się zmieniać.

Myślę, że fenomen Ekstremalnej Drogi Krzyżowej pokazuje, jak bardzo człowiek potrzebuje spotkania Boga twarzą w twarz. Nawet, jeśli niczym Mojżesz, musi w ciszy wspiąć się na górę zamglonym, ubłoconym szlakiem.

O Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Beskidach możne przeczytać w artykułach:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma