Pożegnaliśmy w ciągu minionego roku m.in. ks. Karola Psurka, ks. Alfreda Brodę, Klaudię Pająk, ks. Józefa Zajdę, ks. Augustyna Paranycza, ks. Stanisława Dadaka, ks. Tomasza Chudego, ks. Pawła Grządziela, ks. Tomasza Dzidę, Andrzeja Kralczyńskiego, ks. Józefa Strączka...
Andrzej Kralczyński
Urodził się w Warszawie 29 lipca 1943 r. Zmarł w niedzielę 21 sierpnia w Bielsku-Białej w wieku 73 lat.
Śp. Andrzej Kralczyński (1943-2016)
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim - na Wydziale Prawa i Administracji. Pracował od 1971 r. w Fabryce Samochodów Małolitrażowych.
Od 1980 r. był członkiem "Solidarności" - przewodniczącym Komisji Zakładowej "S", delegatem na Zjazd Krajowy i członkiem Krajowej Komisji. Był też aktywnym działaczem podziemnych struktur po ogłoszeniu stanu wojennego i delegalizacji związku. Był współautorem podziemnych pism, a także angażował w działalność podziemnej radiostacji Trzeciego Szeregu "Solidarności".
Za działalność związkową był internowany w 1982 r. od maja do listopada, a także aresztowany w kwietniu 1983 r. i zwolniony po amnestii w 1984 r.
Za konspiracyjną działalność ponownie aresztowany w 1985 r. i skazany na 1 rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Zwolniony po kolejnej amnestii, przez kilka lat nie mógł znaleźć stałego zatrudnienia.
Był senatorem I i II kadencji w latach 1989-1993 r. W tym czasie angażował się w prace senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W pierwszej kadencji był senatorem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, a w trakcie drugiej kadencji wybrał status senatora niezrzeszonego.
W 2013 r. za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, a także za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
O ostatnim pożegnaniu śp. Andrzeja Kralczyńskiego pisaliśmy TUTAJ.