Pożegnaliśmy w ciągu minionego roku m.in. ks. Karola Psurka, ks. Alfreda Brodę, Klaudię Pająk, ks. Józefa Zajdę, ks. Augustyna Paranycza, ks. Stanisława Dadaka, ks. Tomasza Chudego, ks. Pawła Grządziela, ks. Tomasza Dzidę, Andrzeja Kralczyńskiego, ks. Józefa Strączka...
Ks. Paweł Grządziel
Emerytowany proboszcz parafii św. Marii Magdaleny odszedł do Pana w wieku 72 lat, w 47. roku kapłaństwa. Zmarł w niedzielę 31 lipca 2016 r.
Śp. k
Ks. prał. Paweł Grządziel wiele czasu poświęcał studiowaniu historycznych ksiąg
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
s. prał. Paweł Grządziel urodził się 23 maja 1944 r. w Gliwicach. Został ochrzczony 8 czerwca 1944 r. w kościele Serca Pana Jezusa w Mysłowicach. Ukończył studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 26 marca 1970 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Pracował jako wikariusz w Olzie, Łaziskach Górnych, w parafii NSPJ w Bielsku-Białej, Michałkowicach, Dąbrówce Małej i w Rybniku. Przez 16 lat służył jako proboszcz w parafii św. Mateusza w Ogrodzonej. Od 2000 r. do czasu przejścia na emeryturę w 2014 r. był proboszczem w Mazańcowicach. Ks. prał. Grządziel pełnił też w diecezji funkcję dyrektora Unii Apostolskiej Kleru.
W pamięci mazańcowickich parafian pozostał jako duszpasterz zatroskany o umacnianie ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi. Potrafił dostrzec zarówno zasługi niezwykle oddanej swojej pracy katechetki Heleny Biernot, zwracając się do papieża o medal "Pro Ecclecia et Pontifice" dla niej, jak i poległego blisko 70 lat wcześniej w walce o Polskę partyzanta Edwarda Biesoka. Jak mówił podczas pochówku ekshumowanych na Błatniej szczątków partyzanta, dzień jego chrześcijańskiego pogrzebu, który odbywa się w rodzinnej parafii, jest spełnieniem chrześcijańskiego obowiązku, a także oddaniem należnej bohaterowi sprawiedliwości.
Pozostał w pamięci parafian również jako niestrudzony pasjonat rozwiązywania zagadek parafialnej przeszłości i historii kościelnych zabytków. Od pierwszych dni duszpasterzowania w tej parafii szukał odpowiedzi na pytanie o mazańcowickie stacje Męki Pańskiej, inne niż we wszystkich kościołach. Jak wyjaśniał, są to niezwykle rzadkie u nas stacje w tzw. wersji jerozolimskiej. Aby ułatwić wiernym modlitwę, wydał specjalny modlitewnik z rozważaniami biblijnymi, dostosowany do tej tematyki poszczególnych stacji.
O ostatnim pożegnaniu śp. ks. Pawła Grządziela pisaliśmy TUTAJ.