Nowy numer 38/2023 Archiwum

Do Hałcnowa i Maryi bezinteresownie

Bp Roman Pindel zaprasza diecezjan do Hałcnowa. W najbliższą sobotę, 2 lipca, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore ogłosi miejscowy kościół Bazyliką.

− Ten zaszczytny tytuł przyznaje Ojciec Święty świątyniom wyjątkowym ze względu na szczególną wartość historyczną czy znaczenie duszpasterskie. Za taką świątynię papież Franciszek uznał hałcnowskie sanktuarium − pisze w swoim zaproszeniu bp Pindel.

Okolicznościowe słowo ordynariusza bielsko-żywieckiego odczytano w kościołach diecezji w ostatnią niedzielę czerwca.

Decyzja watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego w sprawie kościoła w Hacłnowie zapadła już jesienią ubiegłego roku.

Jednak z jej oficjalnym ogłoszeniem wstrzymano się do dnia tradycyjnego, największego odpustu hałcnowskiego ku czci Nawiedzenia NMP.

Mimo reformy kalendarza liturgicznego obchodzi się go jak przed laty 2 lutego. W dawnej tradycji święto nazywano też wspomnieniem Matki Bożej Jagodnej. Uroczysta Msza św., podczas której nuncjusz apostolski nada kościołowi w Hałcnowie tytuł Bazyliki Mniejszej rozpocznie się w sobotę 2 lipca o godz. 11:00. Eucharystię transmitować będzie radio diecezjalne „Anioł Beskidów”.

Znaczna część listu bp. Romana Pindla poświęcona jest przypomnieniu cech właściwej pobożności Maryjnej, która ma być Jej naśladowaniem w słuchaniu Słowa Bożego, a nie tylko interesownym szukaniem pomocy w razie pilnej potrzeby.

− Cechą autentycznego nabożeństwa do Matki Bożej jest także dążenie do świętości − zaznacza biskup bielsko-żywiecki.

W swoim zaproszeniu informuje również, że z tytułem bazyliki mniejszej wiążą się przywileje odpustowe. Będzie je można uzyskać w uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, święto tytułu świątyni, 2 sierpnia na cześć „Porcjunkuli” i dodatkowo w jednym z wyznaczonych dni.

Na koniec bp Pindel przypomina, że to właśnie z Hałcnowa już po raz 25 wyruszy diecezjalna piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

List biskupa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy