- Zainteresowanie naszą działalnością jest ogromne. Ale zdajemy sobie sprawę, że nie wie o nas jeszcze bardzo wiele osób, którym moglibyśmy pomóc - mówi Adam Kasprzyk, psychoterapeuta z Puntu Konsultacyjnego ds. Uzależnień, prowadzonego przez fundację "Nadzieja" w Bielsku-Białej.
W Bielsku-Białej przy ul. Stojałowskiego 19, od lutego tego roku Fundacja Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień "Nadzieja" prowadzi Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień, gdzie od poniedziałku do piątku, od 15.00 do 19.00 dyżurują specjaliści psychoterapii uzależnień.
Ten adres uratował już życie niejednego młodego i dorosłego człowieka. Stał się też ostatnią deska ratunku dla bardzo wielu rodziców, nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą i uzależnionymi.
To właśnie pracownicy "Nadziei" postanowili zorganizować konferencję: "Narkotyki, dopalacze - leczyć czy karać?", na którą zaprosili pedagogów, psychologów, kuratorów, prokuratorów, sędziów i pracowników ośrodków pomocy rodzinie.
Od lewej: Katarzyna Żylińska Barbara Wilamowska i Monika Pleszewska podczas bielskiej konferencji
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Zainteresowanie naszą działalnością jest ogromne. Ale zdajemy sobie sprawę, że nie wie o nas jeszcze bardzo wiele osób, którym moglibyśmy pomóc - mówi Adam Kasprzyk, psychoterapeuta, a na co dzień także dyrektor Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży, prowadzonego przez "Nadzieję" w bielskich Komorowicach.
- Stąd pomysł zorganizowania konferencji przez ośrodek i Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw Św. Józefa. Zaprosiliśmy osoby, które na co dzień spotykają się z osobami borykającymi się z problemem uzależnień, żeby wiedziały gdzie szukać dla nich pomocy.
Prelegentami bielskiej konferencji byli: Katarzyna Żylińska z Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii, która opowiedziała o programie dla osób eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi (program "FreD") - wśród których są przede wszystkim bardzo młodzi i młodzi, kilkunastoletni ludzie - oraz używających marihuany (program "Candis"), realizowanych również w Bielsku, a także Barbara Wilanowska z ministerstwa sprawiedliwości, która mówiła o prawnych zagadnieniach związanych z problematyką konferencji oraz Adam Kasprzyk i Monika Pleszewska - terapeuci z "Nadziei", którzy przedstawili swoją wielopłaszczyznową działalność profilaktyczną - w środowisku młodzieży, ale i rodziców czy nauczycieli.