- Zainteresowanie naszą działalnością jest ogromne. Ale zdajemy sobie sprawę, że nie wie o nas jeszcze bardzo wiele osób, którym moglibyśmy pomóc - mówi Adam Kasprzyk, psychoterapeuta z Puntu Konsultacyjnego ds. Uzależnień, prowadzonego przez fundację "Nadzieja" w Bielsku-Białej.
O tym jak zmieniało się zagadnienie uzależnień przez minione 25 lat, mówił także ks. Józef Walusiak, założyciel komorowickiego ośrodka:
- Narkotyki i dopalacze to dla wielu synonimy tragedii bez wyjścia. Nie wiemy gdzie szukać pomocy dla siebie, dla bliskich; jesteśmy zdezorientowani. Stąd nasza konkretna propozycja: w Bielsku-Białej mamy grono fachowców, którzy są w stanie pomóc Kiedy zaczynałem pracę z osobami uzależnionymi pod koniec lat 80., kiedy powstawała "Nadzieja" w Komorowicach, to oblicze narkomanii było zupełnie inne. Mieliśmy wrażenie, że z biegiem lat problem przygasał.
Adam Kasprzyk jest jednym z psychoterapeutów Punktu Konsultacyjnego ds. Uzależnień w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość
Tymczasem mamy rok 2015 i walczymy z nowym obliczem uzależnień, a co istotniejsze - mamy do czynienia z opiniami: "To nie może aż tak szkodzić - wszyscy tak robią na imprezach i nie tylko" - podkreślał ks. Walusiak. - Taka "filozofia" jest dla nas szczególnie trudna. Pamiętam Marka Kotarskiego i to, co mówił. Nieraz młodzież go pytała jak widzi zagrożenie dla nich, do jakiego stopnia narkotyki mogą szkodzić. Powiedział wyraźnie: zabija pierwszy wagon, nie ostatni. Ten pierwszy raz, ten niewinny eksperyment już rodzi bardzo realne zagrożenie uzależnieniem. Bardzo dobrze, że ta konferencja gromadzi fachowców, którzy na co dzień mogą się w swoje pracy spotkać z osobami, które potrzebują pomocy w tym zakresie. My jesteśmy gotowi jej udzielić.
Uczestnicy konferencji z "Nadzieją", dowiedzieli się gdzie szukać pomcy dla osób uzależnionych i eksperymentujących z różnymi substancjami chemicznymi
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak zaznaczył ks. Walusiak, warto, by każdy wziął pod uwagę, iż wśród jego najbliższych, w jego rodzinie, domu, sąsiedztwie może spotkać osobę, która wpadnie w uzależnienie.
Organizatorzy konferencji podkreślali, że współczesne metody pomocy osobom uzależnionym, to nie tylko długoterminowa terapia w ośrodku zamkniętym. - Można podjąć także leczenie ambulatoryjne, krótkoterminowe, Służymy informacją na temat innych metod - dodał ks. Walusiak. - Cieszymy się także, że sprzymierzeńców w popularyzowaniu wiedzy o profilaktyce, jak i leczeniu, znajdujemy wśród wielu instytucji i środowisk służących pomocą społeczeństwu.