Na blisko 24 godziny w każdym kościele przy ołtarzu stanie obraz "Jezu ufam Tobie". A wraz z Nim święci Jan Paweł II i siostra Faustyna w znaku relikwii.
Po 17.00 obraz i relikwiarze przywiezie specjalny samochód - kaplicy. Po przywitaniu wizerunek zostanie wniesiony do kościoła w uroczystej procesji. Nawiedzenie rozpocznie Msza św., której z reguły przewodniczyć będzie któryś z biskupów. W wielu parafiach udzieli on także sakramentu bierzmowania przygotowanej wcześniej młodzieży.
Spotkanie przy ołtarzu
W tym samym dniu planowana jest jeszcze jedna Msza św. około 22.00. Mają ją odprawić księża pochodzący z danej parafii oraz ci, którzy w niej niegdyś pracowali. Następnego dni, prócz zwykłego porządku nabożeństw, program nawiedzenia przewiduje także Mszę św. dla seniorów i chorych w godzinach przedpołudniowych, nabożeństwo Koronki o godz. 15.00 oraz odprawioną tuż po nim Mszę św. pożegnalną, na zakończenie nawiedzenia, połączoną z uroczystym zawierzeniem parafii Miłosierdziu Bożemu. Pozostały czas przebywania obrazu i relikwii w parafii mają wypełnić nabożeństwa przygotowane przez wspólnoty i grupy parafian, także dzieci i młodzież oraz adoracja w ciszy. Nawiedzenie poprzedzą kilkudniowe rekolekcje albo przynajmniej triduum modlitewne.
− Szczególnym elementem przygotowana i trwania nawiedzenia jest posługa w konfesjonale − zaznacza dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej ks. Sebastian Rucki. − Nawiedzenie jest okazją do skorzystania z łaski Bożego Miłosierdzia.
Księga liturgiczna
Na potrzeby nawiedzenia Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przygotował specjalny Mszalik: księgę liturgiczną, która zawiera opis przebiegu uroczystości a także zaczerpnięte z Mszału Rzymskiego, za zgodą wydawnictwa „Pallotinum”, formularze i czytania Mszy św. o Miłosierdziu Bożych oraz o świętych Faustynie i Janie Pawle. We wstępie objaśniono także ceremonię przyjęcia obrazu i relikwii w parafii. Przyjazd samochodu - kaplicy do parafii oznajmiają dzwony. Proboszcz parafii przyjmuje z rąk kustosza najpierw relikwie: całuje je, podaje do ucałowania księdzu biskupowi, a następnie wybranym wcześniej parafianom, którzy wniosą je do kościoła. Obraz również wita pocałunkiem. Wizerunek i relikwie wnoszone są następnie do kościoła, a po umieszczeniu w pobliżu ołtarza dokonuje się ich okadzenia.