W najbliższą niedzielę o 10.30 w skoczowskim kościele świętych Piotra i Pawła rozpocznie się nabożeństwo, inaugurujące procesję na pobliskie wzgórze - Kaplicówkę. O 11.00 uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w uroczystej Eucharystii.
Głównym celebransem będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Jego obecność podkreśla fakt, iż tegoroczna pielgrzymka na Kaplicówkę jest także uwieńczeniem obchodów 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w na Podbeskidziu. Kard. Dziwisz odprawiał na Kaplicówce również Mszę św. w 2005 roku, w dziesiątą rocznicę papieskiej wizyty. Odsłonił wówczas pomnik oznaczający miejsce, gdzie w 1995 roku zbudowano ołtarz papieski. Ówczesna pielgrzymka na Kaplicówkę miała szczególny wymiar z tego powodu, iż wierni wciąż jeszcze pozostawali pod mocnym wrażeniem cierpienia i śmierci Jana Pawła II, która nastąpiła zaledwie dwa miesiące wcześniej. Ubiegłoroczna pielgrzymka na Kaplicówkę miała charakter dziękczynny za kanonizację św. Jana Pawła II.
Papież-Polak gościł w Skoczowie 22 maja 1995 roku. Najpierw nawiedził kościół Trójcy Świętej, w którym na krótko spotkał się ze wspólnotą Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Następnie na Kaplicówce, na specjalnie zbudowanym ołtarzu polowym, odprawił Mszę św. dziękczynną, za dokonaną dzień wcześniej w Ołomuńcu kanonizację św. Jana Sarkandra. Papież przewodniczył także południowej modlitwie Regina Coeli. Następnie udał się z krótką wizytą do Bielska-Białej i Żywca.
Miejsce gdzie stał papieski ołtarz upamiętnia obelisk poświęcony 10 lat temu Jacek Pędziwiatr /Foto Gość W Skoczowie tymczasem trwa Nowenna przed uroczystością odpustową ku czci św. Jana Sarkandra. Miejscowy proboszcz ks. Antoni Dewor zaprosił do udziału we wspólnej modlitwie w kolejne dni poprzedzające pielgrzymkę, przedstawicieli różnych grup społecznych ze Skoczowa i sąsiednich miejscowości. Głównym elementem nowenny jest wieczorna Msza św. o godz. 18.00 w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła. Towarzyszą jej różnorakie przedsięwzięcia. W poniedziałek - w okazji Dnia Dziecka - w modlitwie uczestniczyły dzieci. Po Mszy św. odbył się koncert „20 lat temu w Skoczowie”, przygotowany przez najmłodszych parafian z „Misyjnej Jutrzenki”. We wtorek z udziałem kapłanów-seniorów modlono się w intencji powołań. W środę do skoczowskiego kościoła zaproszono kobiety, w piątek całe rodziny. W sobotę o 9.30 w siedzibie Teatru Elektrycznego (ul. Mickiewicza 3) odbędzie się sympozjum „Ludzie sumienia wczoraj i dziś”. Wśród prelegentów jest między innymi prof. Bogdan Chazan z Warszawy, który będzie mówić o potrzebie lekarzy sumienia. Program sympozjum przedstawia się następująco:
10.00 - prof. dr hab. Idzi Panic: Kiedy w zamęcie dziejów zachowujemy wierność Bogu. Z dziejów życia św. Jana Sarkandra.
10.30 - prof. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz: Siła zła jest ograniczona, gdy dobro ograniczeń nie ma. O niektórych problemach moralnych w pisarstwie Zofii Kossak
11.30 - prof. dr hab. Bogdan Chazan: Czy dzisiaj są potrzebni lekarze sumienia?
12.00 - bp dr Piotr Greger: Formowanie sumienia.
O ubiegłorocznej pielgrzymce na Kaplicówkę można przeczytać TUTAJ.
Galerię zdjęć z ubiegłorocznej pielgrzymki na Kaplicówkę można obejrzeć TUTAJ.